Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Orbán Viktor: Kilencedik intézkedésként javasoljuk, hogy adjuk vissza az embereknek a szabad gyümölcspárlat-készítéshez való jogot. (…) Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy ezzel egy 90 éves küzdelmet zárunk le. A vidéki magyar emberek, akik dolgoznak, gyümölcsfákat ültetnek, azt gondozzák, nevelik, termését összegyűjtik, 90 év óta hadakoznak a mindenkori magyar állammal, hogy a szabadságukat – amely a szomszédos államok hasonló társait megilleti – a maguk számára megszerezhessék. Lehet nevetni ezen, de én inkább azt mondanám, hogy ez a szabadságharc 90 év után a felkelők teljes győzelmével zárult. (Derültség és taps a kormánypártok, a Jobbik és az LMP soraiban.)
Ezzel a június 8-án elhangzott „napirend előttivel” indult az őrület. A miniszterelnök által a parlamentben meghirdetett 29 pontos gazdasági akciótervből kétségkívül nem ez volt a legfontosabb, de hogy a leghevesebb érzelemkitörésre sarkallta már a parlament tagjait is – az bizonyos. Azóta aztán fölhorgadt a rebellis kuruc vér: a „felkelők” sorjában húzkodják elő a ládafiákba dugdosott üstöket, fazekakat, a cefrés hordó sem rejtekezik tovább a disznóól mögött, hanem elöl áll már, büszkén és szagosan, fennen hirdetve a szabadságharc győzelmét… Ráadásul indul a főzés, s mivel rengeteg eső esett, sok gyümölcs lehullott a fáról, ami meg nem, az megrepedezett, hát java része már csak cefrének jó. Nagy szezon lesz – mondják a pálinkások, csak még azt nem tudják, kinek…
Június nyolcadika óta folyamatos a találgatás, mit mondott és mit gondolt Orbán Viktor, és amit gondolt, azt hogyan gondolta… Nincs az a biblikus szöveg, amit annyit tanulmányoztak volna a nyelvészek, mint a fentebb idézett néhány mondatot az érintettek. Mert például – emelik fel ujjaikat figyelmezőn a hivatásos főző céh tagjai – nem is pálinkáról, hanem gyümölcspárlatról beszélt a miniszterelnök, márpedig a pálinkatörvény óta tudjuk, hogy a pálinka szó védett: magyar gyümölcsből, magyar cefrézéssel, itthon párolt és érlelt itókát jelent, miközben a párlat meg lehet mindenféle. Úgy is mondhatnánk: minden pálinka párlat, de nem minden párlat pálinka.
Mások meg a „szomszédos államok” emlegetését szúrták ki: vajon melyikre gondolt Orbán Viktor? Mert ha mondjuk Ausztriára, Szlovéniára, akkor nem lesz itt szabadságharc, hiszen odaát csak az főzhet otthon pálinkát, akinek termőföldje és gyümölcsöse van, ő maga pedig regisztrált gazdálkodó. A berendezéseket is lajstromba veszik, a főzés idejét be kell jelenteni a fináncoknak, akik bármikor ellenőrizhetik az ügymenetet. Ha viszont Szerbiára gondolt Orbán, akkor az tényleg maga a győztes szabadságharc, mert Szerbiában mindenki azt főz és úgy, amit és ahogyan csak akar…
Mindenesetre a nép, az istenadta, úgy értette a szöveget, ahogy azt szerette volna érteni. Hiába mondják az óvatosak, hogy észnél legyünk, emberek, ne szabaduljon el a fantáziánk – a népek már csak ilyenek, oszt’ húzkodják ki a tizedik emeleti panel teraszára a kuktákat és a fazekakat, hogy nagy ügyesen összetákolják a főzőapparátust. Még hogy termőföld, gyümölcsös!
Hogy a 90 éven át tartó szabadságharc dolgos hétköznapjaival megismertessük az olvasót, engedtessék meg a krónikásnak, hogy a történetbe bevonja Emil bácsit, gimnáziumi osztálytársa édesapját, aki 1963-ban kapott Kossuth-díjat. A díjazók már akkoriban sem lehettek tisztában a kitüntetettek valós érdemeivel, ezért Emil bácsi, ha jól emlékszem, a Vörös Csillag traktorgyár főmérnökeként jutott a magas elismeréshez, miközben – lefogadom – a pálinkáját még csak meg sem kóstolták… Mi viszont, Ádám barátommal gyakorta. Emil bácsi havonta legalább egyszer bevette magát a konyhába, ahol is az átalakított kukta, különféle üvegedények és néhány méter, maga hajtogatta rézcső segítségével komoly eredményeket ért el a gyümölcs nélküli pálinkafőzés tudományában…
De térjünk vissza a parlamenti beszédet követő hejehujázásra, merthogy akkor még senki nem figyelt fel a 9-est megelőző 3-as számú intézkedésre. Pedig Orbán Viktor szó szerint ezt mondta: „A 3-as számú intézkedés, hogy a kis- és középvállalkozásokat terhelő adók közül tíz, úgynevezett kisadót egy mozdulattal töröljünk el.”
Hogy melyik is lesz az 58 közül az eltörölni jelölt tíz kisadó, azt néhány nappal később a gazdasági minisztérium államtitkára sorolta fel. S most tessenek a pálinkásbögrébe kapaszkodni: a felsoroltak egyike a bérfőzési szeszadó eltörlését jelenti! Ami ismét csak komoly engedményt ígér a kurucoknak: ezek szerint nemcsak a már-már nemzeti sportnak számító zugfőzés nyer létjogosultságot, de a legális bérfőzés is adómentes lesz? (Idetartozó adat: évente 8 milliárd a bérfőzési adó, ehhez vehetünk még 10 milliárd áfát is. Na ez nem folyik többé be a költségvetésbe.)
Azt hiszem, itt az ideje, hogy megismerjük Pálinkaország titkait és lakóit.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu