Jancsi és Juliska morzsái

A nyolcadik kontinensünk nem kőzetekből áll, és nem is lehet járni rajta. A nagy csendes-óceáni szemétsziget 1,6 négyzetkilométerén 1,8 milliárd műanyag hulladék úszik, és ez csak egy a Föld öt szemétszigetéből. Az ökoszisztémára gyakorolt hatás beláthatatlan: évente ezres nagyságrendben pusztulnak el a tengeri élőlények, az őshonos állatokat kiszorítják a szemét­szigeteken élő invazív fajok, és végső soron mi, emberek esszük meg a saját műanyag szemetünket.

RiportJancsó Orsolya2025. 04. 14. hétfő2025. 04. 14.

Forrás: Getty Images

Jancsi és Juliska morzsái Forrás: Getty Images

Charles Moore oceanográfus 1997-ben Hawaiiról Kaliforniába hajózva furcsa dologra lett figyelmes: az óceánban folyamatosan hullámzanak a műanyagok. Összesen hét napig tartott, amíg átkelt a területen. Későbbi visszaemlékezése szerint végig azon gondolkozott, hogy ezek nem lehetnek Jancsi és Juliska kenyérdarabkái, amelyek hazavezetésére szolgálnának. Két év kutatás és modellezés után tért vissza: egy hálórendszer segítségével vett mintát az óceán felszínén, és hatszor annyi műanyagot talált, mint planktont.

Maldives - Places To Visit
A hervasztó valóság a Maldív-szigeteken. Fotó: Getty Images

Azóta kiderült, hogy Moor a világ legnagyobb szemétszigetét fedezte fel, amely csak egy az öt közül. Kialakulásuk a tengeráramlásoknak köszönhető, azok ugyanis a part közeléből az áramlatok által közrefogott, viszonylagos nyugalomban lévő területekre szállítják a hordalékot: a nagy óceáni forgásrendszerek középpontján a leggyengébb az áramlás erőssége. Ennek megfelelően a nagy csendes-óceáni szemétsziget mellett van egy dél-csendes-óceáni, egy indiai-óceáni és egy észak-, illetve egy dél-atlanti-óceáni folt is. A szemétszigeteket legtöbbször lebegő műanyag tömegként ábrázolják, azonban ez távol áll az igazságtól. A közhiedelemmel ellentétben nem rendelkeznek szilárd felülettel, amin állni lehetne, és az űrből sem látszanak. A drónok és a Google Earth is küzd a megmutatásukkal, mivel nagy részük apró erodált műanyag darabokból áll (a nagy csendes-óceáni szemétszigeten ez a szám a hulladék 94 százaléka). 

Egy 2018-as tanulmány szerint 1,8 milliárd darab műanyag lebeg a nagy csendes-óceáni szemétsziget 1,6 millió négyzetkilométeres területén, ami négyszer–tizenhatszor több a korábbi becsléseknél. Ez két Texasnak, három Franciaországnak vagy 13 Magyarországnak felel meg. Százezer tonnát nyom a foltban található szemét összesen, ami több mint 740 Boeing–777-esnek felel meg. A szemét eredete kidobott hulladékokból, elhagyott halászfelszerelésekből, például hálókból, kötelekből, kosarakból és ketrecekből áll nagyrészt, de a közlekedő hajókból származó hulladék is jelentős. Gyakori ugyanis, hogy a nagy óceánjárók – legyenek személy- vagy áruszállító hajók – a fedélzeten lévő felesleget a tengerbe dobják, például kedvezőtlen időjárási körülmények között. Erről az első kutatások nagyrészt hallgattak. A felhalmozódott műanyagok túlnyomó többsége a hálók mellett kevéssé hajlékony polietilénből vagy polipropilénből áll. 2050-re a Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint az óceánokban mennyiségileg több műanyag lesz, mint hal. És ezek többsége nem is a felszínen úszik, hanem a víz alatt. A Greenpeace kimutatta, hogy a felszíni műanyag a teljes tengeri szemétmennyiség 15 százaléka csupán, a többi a tengerbe kerülés után elsüllyed (és ott is marad). Ezzel némileg ellentétes a nagy csendes-óceáni szemétsziget kutatóinak véleménye, akik szerint évente 1,15–2,41 millió tonna műanyag kerül az óceánba a folyókból. Ezen műanyagok több mint fele a víznél kevésbé sűrű, így nem süllyed el a tengerben. 

Az Ocean Cleanup projekt és a hollandiai Wa­ge­­n­in­­ge­ni Egyetem kutatócsoportja arra jutott, hogy a nagy csendes-óceáni szemétsziget hulladékának 92 százaléka hat országból származik (igaz, a vizsgált darabok egyharmadát nem tudták származástanilag azonosítani). A szennyezés terén Japán kapta az aranyérmet, 33,6 százalékkal.

Water pollution in Indonesia's beaches damages the ecosystem
Parti szemét Indonéziában – az elszállítása akadozik. Fotó: Getty Images

Minimálisan előzi meg a második helyezett Kínát (32,3 százalék), a bronzérmes Dél-Korea 9,9 százalékával jóval lemaradva követi az éllovasokat. A további helyezettek szintén közel állnak egymáshoz: Egyesült Államok 6,5 százalék, Tajvan 5,6 százalék és Kanada 4,7 százalék. A kutatók szerint a foltban található szemétért tízszer valószínűbb, hogy a halászat felel, mint a szárazföldi tevékenység, és mind a hat ország jelentős iparosodott halászatot folytat. Az is megdöbbentő, hogy a legrégebbi szemét a '70-es évek végéről származik. 

A szennyezés nemcsak a tengeri állatok biztonságára és egészségére nézve jelent kockázatot, hanem egészségügyi és gazdasági következményekkel is jár. A műanyag egyre inkább az óceánokban mindenhol jelen lévő anyag. Mérete, formája és színe miatt az állatok összekeverik az élelmiszerrel, ami alultápláltságot okoz, fenyegeti általános viselkedésüket, egészségüket, tekintve, hogy a vizsgált minták 84 százaléka tartalmaz mérgező vegyszereket. Tanulmányok kimutatták, hogy körülbelül kilencszáz faj találkozott már tengeri törmelékkel, 92 százalékban műanyaggal. 2016-ban az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete jelentése arra figyelmeztetett, hogy a mikroműanyagok nyolcszáz hal-, rák- és puhatestűfajban vannak jelen, mivel a szemétszigetek közelében vándorló fajok nagy valószínűséggel fogyasztanak műanyagot. Például a nagy csendes-óceáni szemétsziget környékén kifogott tengeri teknősök táplálékának akár 74 százaléka is óceáni műanyagokból állhat. Az egyik legsúlyosabb eset az volt, amikor tengeri albatroszfiókák haltak éhen a begyükben felhalmozódott, halakból származó műanyag szemét miatt. Tehát ha egy tengeri élőlény műanyagot fogyaszt, akkor az bekerül az élelmiszerláncba, hiszen a fajokat a ragadozók megeszik, végső soron pedig az ember is elfogyasztja a műanyaggal szennyezett állatokat. A dél-koreai Greenpeace és az Incheon National University 2018-ban közzétett tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy a világszerte vizsgált sómárkák kilencven százaléka tartalmaz mikroműanyagot. 

Az öt sziget

∗ Dél-csendes-óceáni: mintavétellel csak 2017-ben tudták igazolni, bár létezését régóta sejteni lehetett. Ausztrália és Dél-Amerika között helyezkedik el, például a Húsvét-szigetek is beleesik. 

∗ Nagy csendes-óceáni: 1997-ben fedezte fel Charles Moore. Két részre oszlik, a keleti Hawaii és Kalifornia között helyezkedik el, a nyugati Japán és Hawaii között. Többségében műanyag darabokból áll, egyre több mikroműanyaggal. 

∗ Észak-atlanti: a legkorábbról ismert szemétsziget, a '70-es évek óta kutat­ják, mégis kevesebb figyelmet kap. Mikroműanyag részecskéi hurrikánokkal messzire eljutnak. 

∗ Dél-atlanti: ez a legkevésbé kutatott szemétsziget. 

∗Indiai-óceáni: Kína, India, Indonézia, Srí Lanka, Thaiföld a térség leginkább szennyező országai. Folyamaik rengeteg szemetet szállítanak ide. 

További probléma, hogy az elhagyott vagy viharok tépázta, messzire sodort, úgynevezett szellemhálókba számos élőlény beleakad. Az akár több száz méteres halászhálók veszélyt jelentenek a halakra, rákfélékre, fókákra, bálnákra, delfinekre, tengeri teknősökre. Gyakran fulladnak meg a hálókba tekeredés okán. A műanyag a nyílt óceánon előforduló természetes hulladéknál jóval tartósabb, ezért állandóbb élőhelyet teremt, ami lehetőséget ad akár invazív fajok betelepülésére is. Mindezen problémák nyomán több kezdeményezés is indult a tengerek megtisztítására. A legnagy­sza­básúbb projekt a 2013 óta létező The Ocean Cleanup, amely tavaly májusáig 12 ezer tonna szemetet szedett össze. Speciális eszközöket használ a 140 fős csapat. Az eddigi legfejlettebb, System 003 névre hallgató darab egy két hajó által vontatott, 2,5 kilométer hosszú hálóból áll, és öt másodpercenként egy futballstadionnyi hulladékot szed össze. Ha a rendszer megfelelően működik, további hasonlók bevetése várható, ami gyorsítja a tisztítási folyamatot. A legújabb számítások szerint még tíz év és 7,5 milliárd­ dollár kell a nagy csendes-óceáni szemétsziget felszámolásához, de összefogással már öt év alatt, négymilliárd dollárból is sikerülhet. 

Bár az összeg beláthatatlannak tűnik, a műanyagszennyezés évente jelenleg is 13 milliárd dollárba kerül. A Deloitte tanulmánya szerint a tengeri műanyagok éves gazdasági költsége 6–19 milliárd dollárra becsülhető. Ebbe beleszámít a turizmusra és a halászatra gyakorolt hatás, illetve a kormányzati tisztítási projektek. A költségek nem tartalmazzák az emberi egészség és a tengeri ökoszisztéma pénzben kifejezhető pusztulását. Ebben az összefüggésben a 7,5 milliárd nem is tűnik soknak, főleg, ha azt nézzük, hogy az amerikai családok ennek kétszeresét költik halloweeni dekorációra, illetve ez kevesebb, mint az Apple egyhavi nyeresége vagy hatoda Elon Musk Tesla-bónuszának. 

Szárazföldi szemétpontok

Több afrikai és ázsiai országba naponta soktonnányi elhasználódott elektronikai eszköz érkezik. A világ veszélyes hulladékának 70 százaléka e-hulladékból áll. A világ legnagyobb e-hulladék-telepén, a ghánai Agbogbloshie-ban a mérgezés okozza a legtöbb halált. Éhbérért dolgozó gyerekek szedik ki az eldobott mobilokból és tabletekből a nemes- és szí­nes­fém összetevőket. A laptopok és tabletek közel 60-féle értékes, könnyen értékesíthető anyagot tartalmaznak, kifejezetten nagy arányban építenek beléjük aranyat és ezüstöt például, de találni palládiumösszetevőket is. A nehezen hasznosítható maradék égetésre kerül. Az extrém magas ólomtartalom a központi idegrendszert, a vesét és a májat károsítja, de az égetéssel kerül a levegőbe rákkeltő higany, kadmium és egyéb nehézfémszármazék is. 

Szakértők szerint egyértelmű, hogy nemzetközi összefogásra van szükség a kérdésben. 2017-ben például már folyt egy viszonylag sikeres kampány a nagy csendes-óceáni szemétsziget felszámolására. Akkor 196 ország értett egyet a kezdeményezéssel, ám igazi előrelépés a The Ocean Cleanup magánakcióin kívül nem történt. A műanyag elleni küzdelemben az újrahasznosítás fejlesztése lenne a legfontosabb, hogy megakadályozható legyen a szennyezés vízbe jutása, ehhez azonban jelenleg még nem elég kiforrott a technika. 

Az állatvilág elpusztul a vízbe került műanyagoktól. Fotó: AFP

Varga Attila: Eltérő szemétkezelés

Amikor a budapesti társasház udvarára kimegyek, a tíz hagyományos és négy szelektív kukához érve mindig elszörnyül­ködöm azon, hogy napról napra mennyi szemetet termelünk mi, a társasházban élők. Hiába, az a nagy életszínvonal-emelkedés! Míg harminc évvel ezelőtt a hentes egy zsírpapírba csomagolta a felvágottakat, ma már a vákuumfóliás csomagolás alapvető, de sok az olyan prémium termék, ahol például a sonkaszeleteket is vékony mű­anyag lapok választják el még egymástól is. És ez csak egy tétel a sok közül. Ahogy időnként a kukák fedelét nyitogatom, hogy elhelyezzem a mi szemetünket, megállapítom, a szemétkezelés területén még van tennivaló. Rendben, hogy a papírt és a műanyagot külön gyűjtjük, de az általános háztartási szemét tárolására alkalmas tárolók is gyakran papírral és műanyaggal vannak tele. Míg nálunk gyerekcipőben jár a szelektív szemétkezelés, van olyan skandináv ország, ahol 28-féle konténer található. Érdekes kérdés, hogy van-e összefüggés az életszínvonal és a szemetelés között? A válasz: igen. Általában véve elmondható, hogy azok az országok termelik a legtöbb szemetet, ahol az emberek többsége jól él. Azok az országok pedig, ame­lyek­nek a nemzeti összterméke alacsonyabb, kevesebb szemetet termelnek. Nyugat-Európán belül is kiemelkedik azonban egy régió, a skandináv országoké, melyek az átlagosnál is több szemetet generálnak. Ráadásul a Világbank szerint a városi lakosok kétszer több szemetet termelnek, mint a vidéki lakosság – és ezzel el is jutottunk a titok nyitjához: a magasabb jövedelmű városlakók több szemetet termelnek, mint az alacsonyabb jövedelmű, vidéken élők. Európában a kommunális hulladékot különböző módokon kezelik, de általánosságban véve elmondható: (frissebb adatot nem találtam), hogy 2016-ban a begyűjtött szemét 30 százalékát újrahasznosították, 27 százalékot elégettek, 25 százalékot szeméttelepeken tároltak, 17 százalékot pedig komposztáltak. Az újrahasznosítási, vagy összességében hulladékkezelési rendszer Európán belül legalább annyira színes és sokféle, mint maguk az európai országok. Egyes országok a precíz szétválogatásra és újrahasznosításra esküsznek, mások arra fókuszálnak, hogyan lehet a szemetet speciális erőművekben elégetve árammá alakítani. Az uniós országok 2023-ra jelentősen növelték újrahasznosítási arányukat, de a szakértők figyelmeztetnek, hogy a fejlődés üteme lassul. Egy átlagos uniós polgár 2020-ban 4,8 tonna hulladékot termelt, de ennek csak 38 százalékát hasznosították újra. Egyes tagállamokban a háztartási hulladék több mint 60 százaléka még mindig a hulladéklerakókba kerül. 
Néhány északi országban, mint például Norvégiában és Svédországban, az energiatermelés is szemétégetésen alapszik. Norvégiában az energia felét szemétégetésből nyerik, amely a távfűtési rendszer alapját is képezi. Svédországban 250 000 otthon áramszükségletét fedezi a szemétégetés, valamint a központi fűtés működéséhez szükséges hő 20 százalékát biztosítja. Az északi országok szemétből energiát előállító programja annyira hatékony, hogy szemétlerakóik üresek és importra szorulnak. A svéd, a norvég, és a finn szemétégető és energiaellátó rendszer évi 700 millió tonna szemetet képes elégetni, miközben a három ország együttvéve is kevesebb mint a harmadát termeli ennek a mennyiségnek. Arra, hogy nagy a baj, bizonyság a hazai erdőkben található szemét mennyisége, vagy utazásaim során, például Korzikán a tengerparton található, a tenger által görgetett sitt és üvegtörmelék látványa, vagy a horvátországi szigeteken a tenger partján téli időszakban fellelhető, a tenger által kisodort műanyag szemét a bizonyság.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek