Tesznek a gazdák a gabona-intervencióra

Miközben gabonahegyeket tárolnak a hazai magtárakban, addig a minimálisnak mondott intervenciós tételnek is csupán harmadát teszi ki az év végéig felajánlott kukorica mennyisége. A gazdálkodók megrettentek a tonnánkénti 15 eurós letéttől. Közben felpörgött a kivitel.

Szántó-vetőO. Horváth György2009. 01. 06. kedd2009. 01. 06.
Tesznek a gazdák a gabona-intervencióra

Úgy tűnik, a magyar gabonatermesztők elfelejtették, mi is az az uniós intervenciós felvásárlás. December végéig ugyanis csupán 250 ezer tonna tengerit és 100 ezer tonnányi búzát ajánlottak fel nagyjából 26 ezer forintos megvételre. Holott legalább 3-4 millió tonnányi felesleg van itthon csak kukoricából.
Korábban még azt szorgalmazta minden érdekvédő és a kormány is, hogy Brüsszel emelje fel a most 700 ezer tonnában limitált kukorica intervenciót. (Ez a mennyiség az egész EU-ra vonatkozó keret.) Ezzel szemben e tétel csupán harmadát ajánlották fel úgy, hogy december elején még alig néhány ezer tonna volt az összesítés. Búzából nem is volt limit, mégis, csupán 100 ezer tonna gazdája látta jónak bebiztosítani magát: ha kell 26 ezer forintnak megfelelő euróért eladja Brüsszelnek a terményt.

Pedig ez az ár – 101 euró tonnánként – messze meghaladja a mostani 20-21 ezer forintos piaci árszintet. Vagy tán még mindig abban reménykednek a gazdák, hogy visszatér a múlt, s ahogy egy éve, úgy 2009-ben is ismét 40-50 ezer forintot is adnak majd a tengeriért?

Elképzelhető, ahogy az is, amiről a szakértők szólnak: az intervenciós rendszer váltja ki a közömbösséget: egyrészt tonnánként 15 eurót kell letétbe helyezni – ez jó négyezer forintos tétel – másrészt a vételárat majd csak április-májusban kapják kézhez. S az sem kizárt, hogy addig tényleg feljebb kúsznak az árak. Már csak azért is, mert szépen, csendben, de mozgott az áru.
A Szabad Föld Online úgy tudja, hogy decemberig minden hónapban csaknem teljes kapacitással üzemelt a szállítás és havonta 500-600 ezer tonna gabona hagyta el az országot augusztus óta. Az is igaz, hogy a korábbiakhoz képest igen nyomott, tonnánkénti 20-24 ezer forint volt a jellemző. Ettől függetlenül csak elhagyta az országot bő 2-2,5 millió tonna gabona.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek