Az árvizet is túléli – csak éppen génmódosított

Japán kutatók felfedezték, hogyan élheti túl a rizs az árvizet. Két gén lehetővé teszi bizonyos rizsfajtákban, hogy száraik megnyúljanak, ahogy ellepi őket a víz, és így továbbra is tudjanak lélegezni. A kutatók azt is kimutatták, hogy e géneket más fajtákba is át lehet vinni.

Szántó-vetőSzabad Föld Online2009. 08. 24. hétfő2009. 08. 24.
Az árvizet is túléli – csak éppen génmódosított

A „mélyvízi” rizsfajták az amúgy pár centiméteres száraikat akár négyméteresre is megnöveszthetik, ha a növekvő vízszint ezt indokolttá teszi. Így a szár hegye, a rizsvirágok és a legfelső levelek kilógnak a vízből, akár egy búvár pipája. A száron át az oxigén lejut a gyökerekhez és az alámerült levelekhez, a növény pedig életben marad – írja az AgroTrend. Az ezért felelős két gént a könnyűbúvárok pipája után nevezték el SNORKEL1-nek és SNORKEL2-nek.

A kutatók szerint a következő lépés olyan rizs termesztése lesz, amely egyszerre bőtermő és ellenáll az áradásnak. Ez különösen az árvizeknek kitett helyeken fontos – így például Bangladesben–, ahol az esős évszakban jelenleg olyan „búvár” fajtákat termesztenek a gazdálkodók, amelyeknek nem túl nagy a hozamuk.

Úgy számolják, az árvíztűrő fajta három-négy éven belül kerülhet ki a földekre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek