Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mintegy 10-20 százalékkal alacsonyabbak a mostani búzaárak, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Azonban így is drága a magyar búza a tengeri kikötői árakhoz képest, ezért nem is indult el az export.
Még pang a búzapiac Magyarországon, egyelőre csak a malmok vesznek búzát napi szükségleteik kielégítésére. Készleteik feltöltésére általában nincs pénzük, a hitel ugyanis drága mind forintban, mind devizában - mondta az MTI-nek Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára. Emellett pedig nincs kereslet külföldön sem a magyar búza iránt. Mind a vevők, mind az eladók kivárnak. Kereslet hiányában pedig a tőzsdei jegyzések is csökkennek. Most a búza tonnájáért a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában 28-29 ezer forintot kell fizetni. A tavalyi ár viszont 38-40 ezer forint volt tonnánként.
Például a fekete-tengeri kikötői ár pillanatnyilag 31 ezer forint körül alakul, azaz a 30 ezer forint körüli tonnánkénti magyar induló ár magas. Így itt gyakorlatilag nincs a magyar búzára külföldi kereslet. De - vélhetően az anyagiak hiánya miatt - nem jelentek meg a piacon még a lengyel vásárlók sem, és a romániai szállítások is elmaradtak.
Pótsa Zsófia utalt arra is, hogy a gazdálkodók pedig azért várnak ki, és tartják a magtárakban az árut, mivel a 30 ezer forintos tonnánkénti jelenlegi búzaár még a jó minőségű búza előállítási költségét sem fedezi. Emellett a múlt évről maradt, úgynevezett átmenő készlet is jelentős, 800 ezer és 1 millió tonna közzé tette a szakember.
Az őszi búzából az idén 1,138 millió hektárról 4,31 millió tonnát takarítottak be Magyarországon, a hektáronkénti termésátlag pedig elérte a 3,82 tonnát. Ez mintegy 20-25 százalékkal kevesebb a tavalyi termésnél.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu