Szerelemfüggő vagyok?

Ki hinné: a szerelemfüggő embereket a lélekgyógyászok betegnek tekintik, s számukra önsegítő csoportokat is létrehoztak már hazánkban is.

Vény nélkülBalogh Mária2008. 11. 08. szombat2008. 11. 08.

Kép: Szerelem, szerelmespár a parkban. 2005.04.30. fotó : Pál Anna Viktória

Szerelemfüggő vagyok?
Szerelem, szerelmespár a parkban. 2005.04.30. fotó : Pál Anna Viktória

Azt mondják, hogy ez a szenvedélybetegség a legrejtőzködőbb és okozza a legtöbb lelki fájdalmat. A szerelemre éhes emberek arról ismerhetők fel, hogy mindig ők szaladnak a kapcsolatok után, legyen az számukra bármilyen reménytelen vagy épp a beteljesülés után gyötrő és kínzó, akkor is ragaszkodnak partnerükhöz.
Van úgy, hogy sokáig tűrnek, oktalanul sokáig, aztán egy nap úgy ébrednek fel, hogy vége. Végleg vége. Csakhogy hiába érte sok csalódás vagy megaláztatás őket, egy idő után újra szerelemre vágynak.
Mások a szerelemfüggőségük mellett a szex iránti vágyuk felett sem képesek tartósan uralkodni. Hosszú hónapokig képesek ábrándozni egy elcsattant csókról, pillantásról, mondatról, érintésről, netán kellemes pásztoróráról. Ebben az álomképben ringatóznak, s nem veszik észre kellő időben: túlfűtött érzésük nem biztos, hogy kölcsönös és valós. Mindenesetre, a szerelmes vágyakozás tartja őket olyan izgalmi állapotban, amitől a napi gondokat is könnyebben kezelik.
A szerelemfüggők másik fő ismérve, hogy általában már gyerekkoruktól folyamatosan szerelmesek voltak valakibe, de főként olyanokba, akik számukra elérhetetlennek bizonyultak. Meggyógyulni e különös, keserédes kórságból csak úgy lehet, ha az érintettek őszintén beszélnek a problémájukról. Akár úgy, hogy a legapróbb részleteket is feltárják beteljesületlen szerelmi életükről annak, aki őket értő figyelemmel képes meghallgatni őket. A „kibeszélés” gyakorta a legjobb út a gyógyuláshoz, az önbecsülés visszaszerzéséhez, tehát az alapprobléma feltárásához. Mert a legtöbb szerelemfüggő ember kishitű, nem bízik önmagában, aminek vélhetően gyermekkori lelki sérülés, a szeretet utáni örökös vágyakozás az oka.

A szex- és szerelemfüggés hét jellemzője:
– Ha kevésbé egészséges párkapcsolatban élnek, úgy szexuális kalandokba keveredhetnek, kétes érzelmi viszonyba bonyolódnak idegenekkel is.
– Összekeverik a szerelmet a lelki és testi vonzódással, azzal a vágyukkal, hogy valakit megmentsenek, vagy valaki őket mentse meg a magánytól.
– Üresnek és „félembernek” érzik magukat, ha egyedül vannak. Annak ellenére, hogy tartanak az intimitástól és az elköteleződéstől, folyamatosan keresik a társkapcsolatot és a szexuális együttlétet.
– Szexszel vezetik le a stresszt, a bűntudatot, a magányt, a szégyent, a haragot, vagy éppen az irigységet. A testi kapcsolatot és az érzelmi függőséget a gondoskodás és a törődés pótlékaként használják fel.
– A szexualitást és az érzelmi ragaszkodást gyakorta alkalmazzák mások manipulálására, s nem ritka a kishitűségükből fakadó féltékenységi jelenet sem.
– Romantikus vagy szexuális megszállottságuk egy idő után hátráltatja, szinte „megbénítja” a másik felet.
– Szerelmük alanyát varázslatos képességekkel ruházzák fel. Előbb idealizálják őket, az idegesítő tulajdonságaikat is istenítik, majd a kiábrándulás után üldözik párjukat, szemükre hányják összes be nem teljesített, ábrándokkal átszőtt vágyukat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek