Harcban a monitorkórral

Sokan naponta több órát is eltöltenek a képernyő előtt, ami komoly próbának veti alá a szemünket: elfárasztja, a látásromlást sietteti. Nem mindegy tehát, hogyan használjuk a monitort. Ezért néhány tanáccsal szolgálunk a monitorok szemkárosító hatásának kivédésére, vagy legalábbis enyhítésére.

Vény nélkülValló László2008. 12. 28. vasárnap2008. 12. 28.
Harcban a monitorkórral

Előírás a munkáltató számára úgy megszervezni a munkafolyamatot, hogy a képernyő előtti munkaidő ne haladja meg a napi hat órát, illetve, hogy a folyamatos munkavégzést legalább tízperces szünetek szakítsák meg óránként. Már ez a napközbeni igénybevétel is nagy terhelés a szemnek, amihez még hozzájöhet az otthoni internetezés. Nagyon nem mindegy tehát, hogyan használjuk a monitort.

Tippek a monitorkór ellen:
Rendszeres időközönként (évente legalább egyszer) keressük föl a szemorvost.

A monitort úgy helyezzük el, hogy középvonala kissé szemmagasságunk alatt legyen, és legalább 50-70 centiméter távolságban álljon tőlünk.

A számítógép környezetében állítsunk föl egy olyan asztali lámpát, amelynek fénye gyengébb, mint a monitoré, és csak a billentyűzetet, illetve az asztalon olvasott szöveget világítja meg.

Tartsuk be az előírást: óránként legalább tíz percre fordítsunk hátat a képernyőnek.

Ha tehetjük, folyadékkristályos (LCD) képernyőt válasszunk, mert ezek kevésbé veszik igénybe a szemet, mint a katódsugárcsöves típusok.

Táplálékunk tartalmazzon szemet erősítő anyagokat (luteint és zeaxantint), illetve fogyasszunk olyan étrend-kiegészítőket, amelyek védik és erősítik a szemünket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek