Zsírpárnákkal támad a cukorbaj

Az egészségtelen étkek, a mozgásszegény életmód és a stressz megbosszulja magát: hazánkban az elmúlt két évtizedben megduplázódott a diagnosztizált cukorbetegek száma. Szűrés híján sokan nem is tudják, hogy e kórral élnek…

Vény nélkülPalágyi Edit2009. 04. 23. csütörtök2009. 04. 23.

Kép: Erős Antónia tv bemondó epertortát készít a vidék íze magazinnak vércukorszint mérés Fotó: Sárközy György 2008 03 09

Zsírpárnákkal támad a cukorbaj
Erős Antónia tv bemondó epertortát készít a vidék íze magazinnak vércukorszint mérés Fotó: Sárközy György 2008 03 09

A borúlátók becslése szerint 2025-re minden tizedik ember cukorbetegséggel él majd. Meghökkentő, de máris mindennap megvakul két honfitársunk a diabétesz szövődményei miatt, heten pedig amputáláson esnek át. E kórban a gyorséttermeiről híres USA a világelső. Máshol sem állnak jobban: az angoloknál hat év alatt 74 százalékkal nőtt meg a betegek száma, az új páciensek zöme a túlsúlyos urak közül került ki. Vajon tehetünk valamit a lappangva terjedő cukorbaj ellen?

Az úgynevezett I-es típusú cukorbetegség derült égből villámcsapásként érkezik jellegzetes tüneteivel – szomjúságérzet, növekvő mennyiségű vizelet, súlyvesztés és persze magas vércukorszint. A páciens inzulinpótlásra szorul, hiszen a hasnyálmirigy pusztuló sejtjei nem termelnek elég hormont. (Hogy milyen az élet a már tizenéveseket is támadó diabétesszel, arról Cukornapló című sorozatunkban kéthetente olvashatnak.)

A II-es típusú cukorbaj viszont alattomban közelít, és sokszor már szövődményeket produkál, mire véletlenül, egy vérvétel után kiderül a baj. A néha egy-két évtizedig is észrevétlenül pusztító betegség többnyire 45–65 éves korban kopogtat, és főleg a túlsúlyt cipelőket keseríti. Ekkor nem az a probléma, hogy nem termelődik elég inzulin. Az elhízással karöltve kialakuló kóros állapotban a szervezet nem érzékeli az inzulin jelenlétét, így magasra szökik a vércukorszint. Közben a hasnyálmirigy még több inzulint termel, ami éhségérzetet, mi több, cukor utáni vágyat kelt, pedig a beteg már úgyis elindult a hájasodás útján. A kóros állapotra ínybetegség, nehezen gyógyuló seb, acetonos lehelet figyelmeztethet, ám a szűrés a legbiztosabb módja a baj kiderítésének. Annál inkább fontos ez, mert az elhanyagolt cukorbaj veszélyezteti a látást, növeli a szív- és érrendszeri katasztrófák kockázatát. Becslések szerint hazánkban csak a betegek fele diagnosztizált.

A gyógyszertári szűréseket az Egy Csepp Figyelem Alapítvány szorgalmazta, méghozzá nagy sikerrel. Négy éve még 55 narancssárga felkiáltójeles patikát tartott nyilván a civil szervezet, melynek arca a népszerű műsorvezető, Erős Antónia. Az idei év elején viszont már 700 hazai patikában mérik a vércukor szintjét. Sőt, a legtöbb helyen vérnyomást is mérnek, és a túl sok koleszterin is kideríthető jelképes összegért. (A gyógyszertárak listáját a www.egycseppfigyelem.hu világhálós oldalon találjuk.)

Az alapítvány segítségével 2006 óta több mint kétezer-ötszáz egyetemista egészségi állapotát vizsgálták, és több tízezer jelentkező vércukrát és vérnyomását mérték meg. Az ingyenes szűrések továbbra is folytatódnak különféle egészségnapokon, rendezvényeken. Május 8–9-én Budapesten, a Mammut bevásárlóközpontban, 16-án Dunaújvárosban és Szolnokon, egy hétre rá Győrben, 30-án Nyíregyházán várják a szűrésre jelentkezőket. Május 31-én pedig újra a fővárosban, a Városligetben folytatódnak a mérések.

Aki megfogadja az orvosok tanácsát, nem vár a figyelmeztető jelekre, hanem 45 éves kora után legalább háromévente megejti a szűrést. Aki molett vagy a családjában előfordult a diabétesz, hamarabb is betérhet egy narancssárga felkiáltójeles patikába.

A közeljövőben várhatóan egy magyar fejlesztésű gyógyszer is segítheti a II-es típusú cukorbetegek kezelését. A hazai kutatók nevéhez köthető szer megjelenéséig azonban legalább négy évet kell várni. Addig sem érdemes hát elhanyagolni a diétát és a vérpezsdítő mozgást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek