Támadás a víz felől

Bizony, a sors igazságtalansága, hogy a legnagyobb élvezetek közben is utolérhetnek bennünket mindenféle kórságok. Például lubickolás után az úszófül keserítheti meg napjainkat.

Vény nélkülBalogh Mária2009. 06. 21. vasárnap2009. 06. 21.

Kép: úszás iskloa ovodás gyerekek víz testnevelés 2008 01 18 Fotó: Kállai Márton

Támadás a víz felől
úszás iskloa ovodás gyerekek víz testnevelés 2008 01 18 Fotó: Kállai Márton

Viszketés, heves fülfájás, kipirosodás: ezek mind a külső hallójárat gyulladásának a jelei lehetnek. Normál helyzetben ennek kialakulásától megóv a természetes fülzsír, az úszás azonban, főként, ha klórozott vízben történik, meggyengítheti ezt a védőfilmet – magyarázza Fehérváry Márta fül-orr-gégész adjunktus. Ha sérül a védelem, könnyen megtelepedhetnek a hallójáratban a nemkívánatos kórokozók. A következmény, amit a nyári hónapokban sokan megtapasztalhatnak, az erős fájdalommal járó fertőzés. A szakember szerint nem célszerű az effajta kórságot házi gyógymódokkal orvosolni vagy fültisztító pálcikával piszkálgatni a fület. Utóbbi egyébként sem ajánlatos, mivel a fül önmagát tisztítja meg.

Az úgynevezett úszófül betegségnél hirtelen és jellemzően csak az egyik oldalon lép fel a heves fájdalom. A hallójárat megduzzad, a beteg rosszul hall a sérült fülére. Mivel a hallójárat az egyik legérzékenyebb szervünk, a kín, amit gyulladás esetén el kell szenvedni, igen heves. Ha gennyedzés is előfordul, sokkal nagyobb a baj, mintha „csak” a fül viszketése jelezné a problémát.

Ördögi kör! A legtöbb strandon extrém mennyiségű kórokozó található a vízben, ami ellen küzdeni kell. Ha nem fertőtlenítenék a fürdők vizeit, kínzó fájdalommal járó fülgyulladást okoznának a baktériumok az arra érzékenyeknek. Az úszófület pedig főképpen a túlklórozott víz okozza. Leginkább azok a gyermekek és felnőttek a veszélyeztetettek, akiknek valamilyen aprócska sérülés található a fülükben – a kórokozók így könnyedén behatolnak a bőrbe, és pillanatok alatt kialakul a gyulladás.

A szakemberek hamar meg tudják különböztetni a középfülgyulladást a külső hallójárat gyulladásától. Előbbi esetben a hallójárat nem duzzad meg, a fájdalom kevésbé elviselhetetlen, viszont gyakrabban kíséri láz az ilyen típusú fülbajt.

A hagyományos gyógyítás a külső hallójárat gyulladása esetén erős fájdalomcsillapítót javasol, de léteznek antibiotikumos fülcseppek is, amelyek könnyen felveszik a harcot a fülben tanyázó baktériumokkal. Ennek megítélését is bízzuk szakorvosra! Magunktól semmiféle, fiók mélyén talált fülcseppel ne kísérletezzünk, ugyanis dobhártyasérülés esetén a cseppek bejuthatnak a belső fülbe, és ott súlyos károkat okozhatnak, melyek olykor süketséget is előidézhetnek. Másrészt nem tudhatjuk, hogy a házi patikánk készítményére nem allergiás-e a beteg.

Ha nyaralóhelyen vagyunk, ahol nem tudunk azonnal orvoshoz fordulni, de nem lázas a gyermekünk, süttessük a gyulladt fület a napon, ez jelentősen csillapítja a tüneteket. A fájdalomra átmenetileg adhatunk az életkornak megfelelő adagú fájdalomcsillapítót. Nagyon erős fülfájás, gennyedzés, láz esetén azonban ne bízzuk a beteget a jó szerencsére, kérjünk azonnali orvosi segítséget, bárhol is nyaraljunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek