Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tízből kilenc háziorvost megbüntetett az Országos Egészségpénztár, mert nem invitálták rendelőjükbe a rég látott pácienseiket. Az egyik doktornak csak háromezrébe, egy másiknak 400 ezer forintjába került az ellenőrzés. Az OEP 226 somogyi orvosra csapott le, és kilencven százalékukat megbírságolta.
Mit is követtek el a dokik? Nem hívták be időről időre azokat, akiknek a tb-kártyája az ő praxisukat gazdagítja, ám évek óta színüket sem látták. Ha a szó szoros értelmében nézzük, bizonyosan mulasztottak. Jó régen rebesgeti már az OEP, hogy a korszerű szemlélet jegyében megelőzni kellene a betegséget, és nem az utolsó – vagy az utolsó utáni pillanatban – szembesülni vele. Jeles gondolat.
Hasonló elképzelés jegyében szervezték például a nőgyógyászati rákszűréseket, melyekre levélben invitálták a hölgyeket. És mi történt? Méhnyakrákszűrésre a statisztikák szerint száz behívott nőből három ment el, derűlátó adatok szerint is csak minden harmadik hölgy vett részt a vizsgálaton. Ezért mutatta ki az Állami Számvevőszék tavaly, hogy a rákszűrések 2002-ben kialakított rendszere hatástalan, hogy ne mondjuk, csapnivaló. Holott mutatós szólamokkal milliárdokat költöttek rá. Akkor ötlött a szakemberek eszébe, hogy csak akkor működne jól a rendszer, ha a megelőzésbe bevonnák a háziorvosokat. Egy nyírségi településen például nekibuzdult a helyi doktor, buszt adott az önkormányzat, s máris a behívottak háromnegyede ott sorakozott a szűrésen.
A háziorvosok tehát megkapták a feladatot: mondván, ha már kártyapénzt húznak valaki után, akkor 1-3 évente nézzenek is rá. Elképzelem a jelenetet: a doktor kikukkant a váróba, ahol negyvenen tolonganak tüsszögve, majd homlokát ráncolva úgy dönt, ez mára épp elég lesz, nemigen kéne már ide újabb betegeket hívni. Nekilát a rendelésnek. Ha lelkiismeretesen teszi a dolgát, és nem 2-3 percet szán egy betegre, hanem húszat, akkor még így is szépen kifut a rendelési időből. Emlékszünk, annak idején, mikor bevezették a vizitdíjat, így szólt a magyarázat: azért kell beszedni azt a néhány száz forintot, hogy kevesebben ücsörögjenek a várókban. Most meg az lenne a baj, hogy túl kevesen jönnek? Persze, hogy nem.
A ráérős, fájós lábú nénikék elballagnak akár hetente is a rendelőbe, hogy felírassanak egy-egy doboz pirulát, s közben jót trécseljenek. Viszont aki látványosan hordozza magán a szív- és érrendszeri betegségek összes rizikófaktorát, mert mondjuk, dohányzik, égbe szökő vérnyomása ellenére dönti magába a kávékat, és néha még egy-egy felest is bedob, hogy mérsékelje az idegfeszültséget – nos, ő nemigen ballag el a háziorvoshoz. Legfeljebb csak akkor, mikor már viszik… A munkahelyéről – ha még akad – aligha eresztik el némi szűrésre, táppénzre évek óta nem mer elvonulni, és a szabadsága alatt – ha egyáltalán kiadják neki – inkább betonoz vagy bútort cipel napszámban.
Az OEP érvelése szerint egy háziorvos már azzal megúszhatja a bírságot, ha híváslistát mellékel vagy bemutatja az ajánlott levél igazolószelvényét, hogy ő bizony invitálta a betegét. Újabb adminisztrációs feladattal bővül hát az egyre gyérebben finanszírozott családorvosok teendője.
A rossz nyelvek szerint az OEP akkor szorgalmazza az ellenőrzéseket, mikor ürülni látszik a kassza. Egy biztos: sok orvosi „behívó” porosodik majd a konyhaszekrényen – bontatlanul.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu