Elfelejtenek eleget inni az idősek

Sivatagi forróság, gyomorrontás vagy egy rotavírus-fertőzés – mindez elég lehet a kiszáradáshoz. A súlyos folyadékvesztés főleg a kicsiket és az időseket veszélyezteti. Évente akár ezer liter vizet is megiszunk, ám a korosak szomjúságérzete erősen romlik.

Vény nélkülPalágyi Edit2009. 08. 18. kedd2009. 08. 18.
Elfelejtenek eleget inni az idősek

Agyunk több mint háromnegyede, vérünknek 86 százaléka a létfontosságú víz. Néha azonban váratlanul, akár órák alatt felborulhat a szervezet folyadékháztartása, s elkezdődhet a kiszáradás. Ha például egy kisgyereket felelőtlenül órákig a napon vagy a felhevült kocsiban felejtenek, komoly veszélynek teszik ki őt. Gyakoribb, hogy egy kiadós gyomorrontás vagy vírusfertőzés miatt kap el valakit a hányás, hasmenés, amely végül kóros folyadékvesztéshez vezet. Lázas állapotban ugyancsak előfordulhat, hogy a beteg több vizet veszít, mint amennyit pótolni képes. Kezeletlen cukorbaj ugyancsak meghúzódhat a háttérben. Sőt, nyáron a túlhajtott sport, a nagyon erős verejtékezés is előidézheti a kiszáradásos tüneteket.

A szervezet számára nemcsak a víz a létszükséglet, hanem a benne oldódó elektrolitok, ásványi anyagok is. A csecsemők, kisgyerekek testének háromnegyedét víz teszi ki, náluk különösen súlyos, olykor életveszélyes állapotot idézhet elő, ha az egyensúly felborul. Testtömegüknek akár egytizedét is elveszthetik. Mindehhez alacsony vérnyomás, szapora pulzus, ammóniaszagú lehelet társul. Milyen jelek mutatnak arra, hogy kiszáradás fenyeget? Ha a kicsi pelenkája sokáig száraz, illetve a vizelete a szokásosnál sötétebb, már érdemes odafigyelni. Megpróbálhatjuk apránként, kortyonként pici sóval, cukorral ízesített teával pótolni a veszteséget. Megeshet azonban, hogy a tea vagy víz sem marad meg a betegben. Kiszáradásra utal, ha a kisgyerek elesett, a szeme karikás, sötét árkos, a szája kiszáradt, a bőre vesztett rugalmasságából. Az aluszékonyság, csecsemőknél a behúzódott kutacs már súlyos előjel.

Fontos, hogy idejekorán vegyük észre a fenyegető tüneteket, ugyanis megeshet, hogy az otthoni itatás már nem segít. A gyermeket kórházba kell vinni, ahol infúzióval állítják helyre a folyadékháztartás egyensúlyát.

Az idősek szervezete már egészen más, mint az ifjaké: átlagosan csak 50 százalék vizet tartalmaz. Az agysejtek különösen érzékenyen reagálnak a „vízhiányra”, ezért a zavarodottság, tudatzavar a kiszáradás jellegzetes tünete lehet. Szédülés, eszméletvesztés ugyancsak jelezheti a bajt. Még nagyobb baj, hogy az öregedés során romlik az agy szomjúságközpontjának működése. Ez annyit tesz, hogy a szépkorúak egyre kevésbé érzik szomjasnak magukat, sokszor még akkor is elfelejtenek inni, ha a folyadékvesztésük már kóros.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek