Rakéták csapódtak a Holdba

Tegnap nyolcvan millió dolláros amerikai rakéta két fokozata csapódott röviddel egymás után a Hold déli sarkvidékébe, hogy megerősítse azokat a feltevéseket, amelyek szerint a jó öreg kísérőnk örökös árnyékba borult mély repedéseiben és krátereiben rengeteg vízjég van. S ha van víz vagy jég – csaknem mindegy –, akkor az ember megtelepedhet.

Zöld FöldA. Fodor György2009. 10. 10. szombat2009. 10. 10.
Rakéták csapódtak a Holdba

A misszió két részből áll: egy hatalmas Centaur-rakétából és egy kisebb, becenevén terelgető vagyis pásztor-rakétából. Mindkét űrjárművet júniusban indították útjára Floridából, s azóta összekapcsolódtak az űrben. A pálya bizonyos pontján a megszabott időben szétválnak. A Centaur-rakéta egyik fokozata (összsúlya 2200 kg) a puskagolyónál kétszer gyorsabban csapódik be a Hold déli sarka közelében a mély és 100 kilométeres Cabeus-kráterbe. A becsapódás nyomán mintegy 350 tonna anyag vetődik ki az űrbe legalább tíz kilométeres magasságba. Nem sokkal később indul utána a „terelgető juhász”, amely meg van pakolva műszerekkel, spektrométerrel, egyéb érzékelőkkel.

A dolga egyszerű: a világűrbe kivetett anyag felhőjén átrepülve villámgyorsan elemez, víznyomokat kutat, szerves molekulák, s minden fellelhető anyag után nyomoz – majd lélekszakadva továbbítja az adatokat a Földre.  A gyorsaságra jó oka van: négy perccel az első becsapódás után ugyanis maga is becsapódik a Hold felszínébe. A két űrjármű „önfeláldozó“ missziója nem lesz hiábavaló: ha valóban nagy mennyiségű vízjég van a Holdon, akkor abból oxigént és hidrogént lehet előállítani. És ez azt jelenti, hogy a majdani holdbázisokon lesz levegő és lesz otthonos meleg.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek