Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hogy a kőolaj hamarosan elfogy a világból, arról már régóta beszélnek a környezetvédők – s az sem véletlen, hogy az alternatív üzemanyagok is egyre gyorsabban terjednek. Ugyanakkor nem csak az olajból van egyre kevesebb: összeállításunkban sorra vesszük azokat a forrásokat, melyekből rövidesen hiány várható.
A jó öreg kőolaj
Évmilliók alatt keletkezett és néhány évszázad alatt akarjuk felhasználni – így nem csoda, hogy nincs ideje újratermelődnie. M. King Hubbert amerikai tudós már 1956-ban megjósolta, hogy előbb-utóbb eljön a pillanat, amikortól egyre kevesebb és kevesebb olajt tudunk majd kibányászni – ezt a stratégiai időpontot hívjuk olajcsúcsnak. Az Egyesült Államokban az olajcsúcs 1971-ben következett be, a világ olajcsúcsát számítgató becslések eltérő eredményekkel szolgálnak –de összességében azt mondhatjuk: nagyjából mostanában éri el tetőpontját az olajhozam. Hogy megbirkózzon a hiánnyal, a világ igyekszik mindent bevetni, ezért kaphatnak egyre nagyobb teret a megújuló energiaforrások – mint a nap-, szél-, víz-, geotermikus energia és a növényi alapú üzemanyagok.
Víz, víz, tiszta víz
Nem egy cikkben számolt már be a Szabad Föld Online is a vízhiányról, ami az utóbbi években ütötte fel a fejét. Szomjazó afrikaiakról és arabokról szóltak a hírek, s arról, hogy a növekvő népességnek egyre több édesvízre van szüksége. Nem csupán iváshoz: a víz 70 százalékát a mezőgazdaság használja fel, aminek a népességgel együtt nő az igénye – de nem elhanyagolható mennyiségre van szüksége az iparnak is. A tavak eközben kiszáradnak, a szárazabb területek elsivatagosodnak, s a trópusok túlnőnek saját határaikon. A vízhiányra egyedül a tengervízből sót kivonó nagyüzemek tűnnek hosszú távon is fenntartható megoldásnak, de a szegényebb országokban a gleccserek és az eső vizének begyűjtésén is gondolkodnak.
Mi fán terem...
A növekvő embertömegnek étel kell, annak előállításához pedig termőföldek. A kérdés: hogy hol van annyi föld, amennyire szükség lenne? Amióta a harmadik világban megindult a gazdasági növekedés, egyre több házat, s a mind több autójuknak egyre több utat építenek. Ráadásul húsból is többet esznek – márpedig ha egy embert hússal akarunk jóllakatni, sokkal több vízre és termőföldre van szükségünk, mintha növényi étrenden élőt etetnénk. Az autóknak is kell az üzemanyag, s a már említett olajcsúcs miatt ebben az esetben is a biodízel lesz a nyerő – csakhogy ezt növényekből állítják elő, amit megint csak földeken termelnek meg. Ehhez hozzáadódik, hogy a mai termelési módszerekkel tízszer vagy akár hússzor olyan gyorsan pusztítjuk a talajt, mint ahogyan az újratermelődik. A megoldási javaslatok közt szerepelnek a hagyományos földművelési módszerek és a „földgyártás” biológiailag lebomló szervezetekből.
Nem kell a rizsa?
Bár mindennapi kenyerünket kérjük az imában, nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy tőlünk keletre óriási népességű országok élnek rizsen nap mint nap. Elsősorban őket fenyegeti a veszély, hogy elesnek mindennapi betevőjüktől, hiszen a rizstermesztés is kezdi elérni saját csúcspontját. Az még a legkevesebb, hogy e növénynek rendkívül sok vízre van szüksége a növekedéshez. Ennél aggasztóbb, hogy a rizstől is elveszik a termőföldet a fejlődő Kína gombamód szaporodó és növekvő városai, valamint a bioüzemanyaghoz szükséges növények. Szerencsére aránylag sok termés megmenthető azzal, ha a patkányokat távol tartják a tárolóktól, mert ma egyes országokban a termés akár 17 százaléka is a falánk rágcsálók áldozatául esik.
Fémtolvajok kánaánja
Nem véletlen, hogy az utóbbi időben annyira elszaporodtak a fémtolvajok, akik már a közlekedési jelzőtáblákat, csatornafedőket sem kímélik – a fémre nagy a kereslet, amióta egyre kevesebb van belőle. Miközben a fémek ott vannak minden használati tárgyunkban az autótól kezdve a kenyérpirítóig, a földben egyre kevesebb akad belőlük – a rézkészletek az előrejelzések szerint 25 éven belül kifogynak –, s bányászatuk sem éppen természetbarát eljárás. Ahhoz, hogy ez a krízist megoldódjék, az újrahasznosítást kellene lényegesen jobban megszervezni, de sokat tehetne az ipar is, ha megpróbálnák a fémeket minél több használati tárgyban másfajta alapanyagra cserélni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu