Levegőt kapnak a vizesek

Fegyverszünet a termálvíz mezőgazdasági hasznosításában: a kertészetek fűtésére használt termálvizet 2013-ig nem kell visszasajtolni. Nincs végleges megoldás, csak a csatazaj csitult el.

Zöld FöldTanács Gábor2009. 12. 08. kedd2009. 12. 08.

Kép: Szentes, 2009. november 30. Termálvíz hasznosítás a szentesi Árpád Agrár Zrt. melegházaiban. Fotó: Ujvári Sándor

Levegőt kapnak a vizesek
Szentes, 2009. november 30. Termálvíz hasznosítás a szentesi Árpád Agrár Zrt. melegházaiban. Fotó: Ujvári Sándor

Több százmillió forint értékben kellene visszasajtoló kutakat építenie Dél-Alföld termálvizet használó kertészeteinek, amelyeken keresztül ugyanazokba a rétegekbe lehetne visszapumpálni a termálvizet, ahonnan kivették. Mindezt egy 2004-es törvény írta elő, azonban a jogszabály heves ellenállást váltott ki a Dél-Alföldön, ahol a kertészetek energiaigényének jelentős részét fedezi a geotermikus energia. A mezőgazdasági felhasználók azzal érveltek, hogy a víz keretirányelv nem is ír elő kötelező visszasajtolást, hanem éppen szigorú feltételekhez köti azt.

A témában leginkább érintett szentesi Árpád-Agrár Zrt. vezérigazgatója, Csikai Miklós szerint az ő kútjaikon keresztül felszínre törő víz nem káros a környezetre. Ráadásul a visszasajtolás módja függ attól, hogy milyen rétegekbe kell visszajuttatni a vizet – mi több, a Szentes környéki kőzetekre vonatkozó technológia még nem is áll rendelkezésre.

– Lehet azt mondani, hogy technikailag megoldható a visszasajtolás – érvel Csikai Miklós. – A kérdés az: mennyi villamos energiát kell ehhez használni, és hogy egyensúlyban marad-e a kivett hőenergia és a visszasajtoláshoz szükséges energia? Nem bizonyította senki, hogy ezen a területen a visszasajtolás közgazdasági szempontból megáll a lábán.

A kertészek, miután a környezetvédelmi tárcával nem jutottak dűlőre, a miniszterelnökhöz fordultak, aki megbízta a Magyar Tudományos Akadémiát, hogy járja körül a kérdést. A megszületett tanulmány a kertészek igazát látszott alátámasztani, így a parlament – ellenzéki és kormánypárti képviselők szavazatával – elfogadott egy törvényt, amely jelentősen enyhítette a visszasajtolási kötelezettséget. Ezt a jogszabályt azonban a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, mert szerinte a törvény környezeti értékeket veszélyeztet.

– Azt a törvényt akkor valamennyi érintett – a mezőgazdasági termelők, a kamara, az MTA, de még a kötelező visszasajtolásban érdekelt kútfúró és egyéb cégek is támogatták – mondja Csikai.

Novemberben az Országgyűlés új törvényt fogadott el, ami egy ideiglenes, kompromisszumos megoldást tartalmaz. Akinek most van a termálkútjára vízjogi engedélye, az 2013-ig nem köteles visszasajtolni a termálvizet, bár a különböző járulékokat, adókat és büntetéseket továbbra is fizetnie kell. Az újonnan épült kutakra ez a kedvezmény már nem vonatkozik.

– Levegőt kaptunk – értékeli az új fejleményeket Csikai Miklós. – Bízunk abban, hogy 2013-ig létrejön egy olyan jogszabály, amely megfelel a víz keretirányelvnek, de lehetővé teszi, hogy ahol nem terheli a környezetet az adott víz összetétele, és van érvényes vízjogi engedély, ott a felhasználó kapjon felmentést a visszasajtolási kötelezettség alól. Hosszú távon azt szeretnénk, hogy legyen kiszámítható a szabályozás. Egy üvegházat ugyanis negyed évszázadra építünk, viszont a fenntartási költségek közül a legfontosabb, a fűtést biztosító energia költségei felől állandó bizonytalanságban vagyunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek