Nem fehér, se fekete: zöld karácsony

Egyre ritkábban van fehér karácsonyunk - hogy ennek mi az oka, nem tudni, talán a klímaváltozás. Akár így van, akár nem, mindenképp érdemes megfontolni, hogy alakíthatjuk úgy az idei ünnepet, hogy minél kevesebb kárt okozzunk a természetnek és minél több örömet szerezzünk szeretteinknek.

Zöld FöldIlijin Kinga2009. 12. 14. hétfő2009. 12. 14.
Nem fehér, se fekete: zöld karácsony

Biztos, hogy jó a meglepetés?
Évről évre óriási mennyiségű szemét keletkezik karácsonykor, és ennek nagy részét a felesleges ajándékok teszik ki – ha nem is mennek a kukába, gyakran évekig fekszenek egy sarokban, mielőtt a padlásra kerülnének. Több trükkje is van annak, hogy igazán öröm legyen az ajándékozás. A gyerekekkel a legegyszerűbb listát készíttetni, de megírhatják a kívánságaikat a felnőttek is. Így nem tudjuk majd előre, mit kapunk meg a sok vágyott ajándék közül, de mindenképpen olyasmit, amit szeretnénk. Ha nem jut eszünkbe egy listányi ötlet, még mindig marad a lehetőség, hogy valamennyien csak egy kívánsággal állunk elő. Ha a család összeadja a mindenki ajándékára szánt összeget, akkor ahelyett, hogy valamennyi családtagnak egy-egy jelképes meglepetéssel kellene kedveskedni, mindenki kaphat egy nagyobb, de vágyott – és biztosan nem a szekrény mélyére kerülő – karácsonyi ajándékot.

Csak még egy masni, gyertya, fenyőág!
Amikor az ünnepi dekorációt készítjük elő, figyeljünk oda, hogy természetbarát megoldásokat válasszunk. Ezt az ünnep szelleme is segíti, hiszen ki szereti műanyagdíszek közt tölteni a karácsonyt? Jó ötlet például dióval, szárított gyümölcsökkel, fahéjrudakkal dekorálni a vacsorához terített asztalt, s ezeket a díszeket később felhasználhatjuk a konyhában. Gyertyából igyekezzünk kerülni a paraffinosat, ennek előállítása ugyanis környezetszennyező. A kézzel készült méhviasz gyertyák amellett, hogy kellemes illatúak, természetesek is. Amikor ajándékot csomagolunk, legyünk kreatívak, mert a csomagolópapír mindenképp a kukában köt majd ki. Ha lehet, inkább az ajándék eredeti csomagolását díszítsük fel mézeskaláccsal, szaloncukorral, vagy használjunk tavalyi, esetleg újrahasznosított papírból készült csomagolóanyagot.

Jaj de szép a karácsonyfa...
A karácsonyfa örökzöld téma – mondhatnánk némi iróniával, hiszen évről évre felmerül a kérdés: milyen fenyő az ideális. Vágott, gyökeres, esetleg műanyag? A környezettudatosak közül jónéhányan már évek óta textilfenyővel ünnepelnek, ám akik ragaszkodnak a zöld ágakhoz, azoknak sem kell elkeseredniük. Ebben az esetben a gyökeres fenyő a leginkább környezetbarát megoldás – különösen, ha a szezon végén saját kertünkbe ültetjük ki, és újra és újra kiásva a következő néhány évben is felhasználjuk. Találhatók olyan árusítóhelyek is, ahol a gyökeres fenyőket januárban visszaveszik. A legjobb, ha egy kertészetnek adjuk vissza a fánkat – ez esetben jó előre érdemes érdeklődni a lehetőségekről (iyesfajta akciót Budapesten például az Oázis Kertészet szervez). A műanyagfenyő előnye, hogy tartós – ha ilyet választunk, törekedjünk arra, hogy minél tovább használjuk, mielőtt leselejteznénk. Végső esetben a vágott fenyőből is kihozhatjuk a legtöbbet, ha karácsony után nem egyszerűen kidobjuk, hanem az ágait levagdossuk: a vastagabbakból girbe-gurba kerítés, a vékonyakból növények mellé szúrt karó válhat. A díszítéskor is próbáljunk természetbarátok lenni: a fajáték, szalmadísz, dió, mézeskalács igazi meleg karácsonyi hangulatot varázsol. Ha ragaszkodunk a színes díszekhez, az is sokat segít, ha nem veszünk másikat, hanem a régieket használjuk újra és újra. A villanyóránk is hálás lesz, ha nem pazaroljuk az energiát és a karácsonyi égőket éjszakára kihúzzuk, s csak este, néhány órára hagyjuk világítani.

Azok a kikerülhetetlen karácsonyi pluszkilók
A legtöbb családban megkérdőjelezhetetlen hagyomány az óriási ünnepi ebéd és vacsora – lehetőleg szenteste és karácsony mindkét napján is. Mielőtt bevásárolnánk, jó ötlet leengedni a hűtőszekrényt, hogy jobban bírja a strapát – így kevesebbet fogyaszt és tovább is használatban maradhat.. A menüt úgy állítsuk össze, hogy lehetőleg ne vigyük túlzásba a sütés-főzést – a cél, hogy jóllakjunk, nem pedig az ebéd utáni hasfájás, mert nem tudtunk ellenállni a sok csábító falatnak. Törekedjünk rá, hogy a hozzávalók közt minél több legyen a helyi termelőtől vásárolt élelmiszer – lehet ez hús, tojás, tej, méz, vagy bármi, amit a környéken, esetleg a legközelebbi piacon beszerezhetünk. Ha belefér a keretbe, néhány összetevőből válasszuk a bio-változatot. Ha megvagyunk az ebéddel, az ünnepi délutánok arra is remek alkalmat kínálnak, hogy – a lakomát ledolgozandó – sétáljunk egyet a családdal a természetben. A karácsonyi szeretetből nem csak nekünk, de az erdőnek, a fáknak, az állatoknak is jár...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek