TOP 10: kihalással fenyegetett állatfajok

Számos állatfaj számára nem csupán ijesztő látomás a kihalás: e veszély komolyan fenyegeti őket. A WWF – Világ Természeti Alap –, a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete összegyűjtötte napjaink tíz legveszélyeztetettebb faját, melyekre különösen vigyáznunk kell.

Zöld FöldKovács Réka2010. 01. 05. kedd2010. 01. 05.

Kép: 521052.TIF

TOP 10: kihalással fenyegetett állatfajok
521052.TIF

Óriás panda
Az óriás pandák szomorú helyzetét 1961-ben ismerhette meg a világ, amikor a WWF emblematikus figurájává váltak. Mára mindössze 1600 panda él a vadonban – „köszönhetően” Kína erdőpolitikájának, aminek eredményeképp felaprózódott az erdőszerkezet, így a populációk is elszakadtak egymástól. Mára az élőhelyeket sikerült biztonságossá tenni, azonban még mindig elszigetelve élnek az egyes példányok, valamint az infrastruktúra szükséges fejlesztése is rengeteg munkával jár.

Jávai orrszarvú
A jávai orrszarvú szintén rajta van a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, miután mindössze két populáció 60-nál is kevesebb egyede él a vadonban – az ázsiai nagymértékű fakitermelés és farmgazdálkodás miatt. Az orrszarvú-populáció kihalásának megelőzésére az indonéz kormány 2007-ben megőrzési stratégiát indított el, melynek célja további orrszarvú-populáció létrehozása néhány Ujung Kulon-i rinocérosz – az itt élő orrszarvúk túlélési esélyei a legvalószínűbbek – áttelepítésével egy megfelelő új élőhelyre.

Monarch pillangó
Évente több millió monarch pillangó vándorol Észak-Amerikából téli élőhelyük, Mexikó felé. A védett mexikói fenyvesek létfontosságúak e pillangók túlélésében, ezért a WWF az ottani természetvédelmi alappal összefogva szorgalmazza az élőhelyek védelmét és további létesítését.

Hegyi gorilla
A tudósok szerint a hegyi gorillák a legveszélyeztetettebb alfaja a gorilláknak, melynek mindössze 720 példánya él a vadonban. Ebből 200 a Virunga Nemzeti Parkban, Kongó keleti felén, ahol a folyamatos harcok miatt állandó veszélynek vannak kitéve. A védelmi törekvéseknek köszönhetően a Virunga Nemzeti Parkban 14, az ugandai Bwindi erdőben pedig 12 százalékkal sikerült növelni az állományt az elmúlt évtizedben – ennek ellenére a gorillák helyzete máig bizonytalan.

Kékúszójú tonhal
Az Atlanti kékúszójú tonhal nagy vándorló halfaj, mely az Atlanti-óceán keleti részén és a Földközi-tengerben él. Ezt a halfajt használják leggyakrabban a szusi alapanyagaként, aminek hatására mára a kihalás szélére került. Ezt megelőzendő, a tonhal halászatának a betiltása lenne a megfeleő megoldás mindaddig, míg a halállomány újra fel nem szaporodik.

 

Bőrhátú teknős
Bár a legnagyobb tengeri teknős már több mint százmillió évet túlélt, most mégis a kipusztulás veszélye fenyegeti. A Csendes-óceánban mindössze 2300 felnőtt női példánya maradt – szerencsére az atlanti-óceáni populáció nagyobb biztonságban van. A növekvő tengerszint és vízhőmérséklet azonban nagyban veszélyezteti e faj túlélését, ugyanis a víz és a fészek hőmérséklete alapvetően befolyásolja az utódok nemét, így a felmelegedés csökkenti a fiú utódok számát.

Magellán pingvin
Korábban az olajszennyeződés jelentette a legnagyobb veszély a Magellán pingvinek számára, mára azonban a klímaváltozás és a felmelegedő víz hatására elköltöző halak miatt távolabb kell menniük, hogy élelmet találjanak, ami nagy veszélyekkel jár. Tavaly több száz vészesen lesoványodott állat vagy pingvintetem sodródott a Rio de Jenairo-i tengerpartokra.

Csendes-óceáni rozmár
A klímaváltozás legutóbbi áldozata a Csendes-óceáni rozmár, mely a sarkkörök közelében él a Bering- és Chucki-tengerben. Tavaly szeptemberben több mint 200 elpusztult rozmár teteme sodródott partra Alaszka észak-nyugati felében. Ezek az állatok az úszó jégtáblákat használják pihenésre, az utódok világrahozatalára és felnevelésére, valamint a ragadozóktól való védelemre. A jégmezők csökkenésével azonban a rozmárok élettere lecsökkent, így ez az állat is felkerült a különösen veszélyeztetett fajok listájára.

Tigris
A legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy a tigrisekből alig 3200 egyed él a vadonban. Jelenleg eredeti élőhelyeik mindössze 7 százalékát foglalják el, mely az elmúlt évtizedben 40 százalékkal megcsappant. Az erdők csökkenése és a féktelen orvvadászat következtében a nemrég kihalt jávai és balinéz tigrisek sorsára juthat több alfaj is. 2010 a Tigris éve a kínai horoszkóp szerint, ezért nem is lehetne jobb alkalmat találni e nagymacska védelmi stratégiájának kidolgozására és az állatok élőhelye megőrzésének előmozdítására.

Jegesmedve
A klímaváltozás első és emblematikus áldozataként számon tartott jegesmedvék esélye a túlélésre évszázadunkban tovább kisebbedhet a jelenlegi klímaváltozási folyamat következtében. A WWF törekvései között – az élőhelyek védelme mellett – a kormányokkal történő együttműködés és a hajózás által okozott szennyezés csökkentése szerepel. Mindemellett szükség van a helyi közösségekkel történő összefogásra is, hogy ahol a jegesmedvék esetlegesen több időt töltenének el a jégmezők hiánya miatt, ott lecsökkentsék az ember–állat közötti konfliktusok számát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek