Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Angol tudósok kifejlesztettek egy új „műanyagot”, mely forradalmasíthatja a csomagolóipart, s így talán véglegesen véget érhet a nejlon-korszak.
A londoni Imperial College kutatóinak sikerült a gyorsan növő fákban és füvekben található cukrokat óriás molekulákká – polimerekké – átalakítani, amely a műanyag-felhasználás alapja. Habár a piacon már ma is találunk „természetes műanyagokat” – mint például a kukoricaalapúak –, de ezek lebomlási ideje jóval hosszabb, mint az egyéb hulladékoké. Az új technológia pedig nemcsak képes nagymértékben lecsökkenteni a műanyagok előállításához szükséges olaj mennyiségét, hanem egyúttal valóra válhat a plasztiktermékek otthoni komposztálása is.
A hagyományos műanyagokhoz használt olaj lebomlásához eddig több száz évre volt szükség, így azonban ez néhány hónapra lecsökkenthető. A világ olaj- és gázfelhasználásának hét százaléka kerül a műanyagiparba, évente 150 millió tonna plasztikot termelve, melynek 99 százalékát fosszilis tüzelőanyagokból állítják elő.
Az új műanyagok akár öt éven belül forgalomba kerülhetnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu