Cukorból csomagolás

Angol tudósok kifejlesztettek egy új „műanyagot”, mely forradalmasíthatja a csomagolóipart, s így talán véglegesen véget érhet a nejlon-korszak.

Zöld FöldKovács Réka2010. 02. 21. vasárnap2010. 02. 21.
Cukorból csomagolás

A londoni Imperial College kutatóinak sikerült a gyorsan növő fákban és füvekben található cukrokat óriás molekulákká – polimerekké – átalakítani, amely a műanyag-felhasználás alapja. Habár a piacon már ma is találunk „természetes műanyagokat” – mint például a kukoricaalapúak –, de ezek lebomlási ideje jóval hosszabb, mint az egyéb hulladékoké. Az új technológia pedig nemcsak képes nagymértékben lecsökkenteni a műanyagok előállításához szükséges olaj mennyiségét, hanem egyúttal valóra válhat a plasztiktermékek otthoni komposztálása is.

A hagyományos műanyagokhoz használt olaj lebomlásához eddig több száz évre volt szükség, így azonban ez néhány hónapra lecsökkenthető. A világ olaj- és gázfelhasználásának hét százaléka kerül a műanyagiparba, évente 150 millió tonna plasztikot termelve, melynek 99 százalékát fosszilis tüzelőanyagokból állítják elő.

Az új műanyagok akár öt éven belül forgalomba kerülhetnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek