Egészséges-e a csapvíz?

Egyre többet hallunk a vezetékes víz szennyezettségéről és a benne található gyógyszermaradványok káros egészségügyi hatásairól. A Tudatos Vásárlók Egyesülete öt nagyváros vezetékes vizét vizsgálta meg, hogy kiderítse, jogosak-e az aggodalmak.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 03. 10. szerda2010. 03. 10.
Egészséges-e a csapvíz?

Az ásványvíz-fogyasztás növekedése arra utal, hogy megcsappant a fogyasztók érdeklődése a vezetékes víz iránt. Vajon tényleg csak a palackos vízben bízhatunk, vagy csupán a vízpiac ügyes marketingfogásainak vált áldozatává a csapvíz?

A Tudatos Vásárló magazin tesztjében öt hazai város − Budapest, Dunaújváros, Makó, Szolnok, Tatabánya – vizét vette górcső alá. A laborvizsgálatok során a minták mikrobiológiai és kémiai vízminőségi jellemzőit nézték meg, és összevetették a jogszabályban előírt határértékkel.

A hazai vízminőségi problémák hátterében leggyakrabban előforduló nitrit-, nitrát-, ammónium-, bór- és arzénszennyezés tekintetben mindegyik vízminta megfelelt a jogszabályban előírtaknak. Egyedül a makói csapvízben mértek magasabb arzénkoncentrációt, de ez sem érte el a határértéket.

A baktérium-szennyezettséget vizsgáló mikrobiológiai mérésen is mind az öt vízminta átment a teszten, s a gyógyszermaradványok tekintetében sem találtattak veszélyesnek a vízminták. A vizsgált – elsősorban fájdalomcsillapítókban és fogamzásgátlókban előforduló – 16 gyógyszermaradvány mindegyike a kimutathatósági érték alatt volt.

A vizsgált öt településen tehát biztonsággal fogyasztható a csapvíz, Noha ez nem jelenti azt, hogy ne lennének egyes településeken eseti szennyezések, összességében a teszt nem támasztotta alá a csapvízzel szembeni bizalmatlanság megalapozottságát.

A témáról bővebben a Tudastos Vásárló honlapon található információ.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek