Élethosszabbító kerékpározás

Annak ellenére, hogy a városi biciklizés jelentős egészségügyi és baleseti kockázatot jelent, egy évvel hosszabbítja meg a bringások életét az autósokéhoz képest. Legalábbis a holland kutatók szerint, akik egy vizsgálat nyomán jutottak erre a megállapításra.

Zöld FöldValló László2010. 07. 14. szerda2010. 07. 14.
Élethosszabbító kerékpározás

Hollandia az egyik olyan európai ország, ahol már ma is sokan választják a bringát autó helyett, hogy elérjék a munkahelyüket. Vállalják a mindennapi kerekezést a benzingőzben, amiből pedig így csaknem kétszer annyi jut a tüdejükbe, mintha gépkocsiban ülnének – s emiatt persze több szennyezőanyag is kerül a szervezetbe, mint autózás közben. Vállalják egyszersmind a halálos baleset nagyobb kockázatát is, ami 0,8 kilométerenként számolva négyszer nagyobb a bicikliseknél, mint az autósoknál.

A vizsgálatból azonban az is kiderült: a bringázás kilencszeres egészségügyi előnnyel jár az autózáshoz képest. Így ha a hollandok biciklire váltanának az autó helyett, akkor – a tanulmány szerzői szerint – átlagosan 3-14 hónappal hosszabbodna meg az életük, annak köszönhetően, hogy fizikailag erősebbek és aktívabbak lesznek. Ugyanakkor a légszennyezésből adódó betegség csak 0,8-40 nappal rövidítené meg az életüket.

Persze, amennyiben a jövőben félmillió holland polgár döntene úgy, hogy kerékpárra cseréli az autóját, az természetesen jelentősen csökkentené a kipufogógáz mennyiségét, ami közegészségügyi szempontból is újabb előnyökkel járna.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek