Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2010-et a Fecskék évévé nyilvánította, hogy ezzel is felhívja a figyelmet madaraink veszélyeztetettségére, pusztulására.
Az MME Mindennapi Madaraink Monitoring programja keretében 1999 óta mintegy 1000 önkéntes megfigyelő segítségével élőhelyükön kíséri nyomon a Kárpát-medence 100 leggyakoribb madárfajának állományváltozását.
Megállapították: a klímaváltozás és az emberi tevékenység együtt károsan hat a fészkelő madárfajokra.
Kezdjük ott, hogy az idei év eddigi rendkívül csapadékos időjárása és a hideg miatt jóval kevesebb volt a rovar, azaz táplálék a megszokottnál – éppen a költési időben. Az önkéntesek például több helyütt is tapasztalták: a vastag gólyafészkek olyannyira átáztak a sok esőben, hogy szinte tocsogókká váltak, melyekbe a repülni még nem tudó kis gólyák belefulladtak, a kifejlett egyedek pedig a megfázás és a kimerültség – hiszen a vízbe leülni nem tudtak – következtében elpusztultak. Egyébként pedig a mostani száraz, aszályos időjárás is – ugyancsak a rovarok eltűnése miatt – erősen megnehezíti a táplálékszerzést.
Úgyszintén súlyos gondok forrása az ember környezet-átalakító tevékenysége. A beépített felületek miatt az állatok a városok környezetében nem találnak elegendő alapanyagot a fészeképítéshez. Az elektromos vezetékeknek és az üvegfelületeknek nekirepülve pedig rengeteg madár pusztul el. Vidéken a mezőgazdaságban használt vegyszerek pusztítják az állományokat, s a rovarok lepermetezése újfent a táplálékszerzésre hat érzékenyen.
A monitoring program 4 csoportba sorolta a vizsgált fajokat: állandóan itt tartózkodók, részlegesen vonulók, rövidtávon vonulók, hosszútávon vonulók. Ezek közül a legveszélyeztetettebbek azok a fajok, melyek a Szaharától délre vándorolnak, amikor nálunk beköszönt a hideg évszak. A hosszú út során e fajok egyedeinek mintegy 50-70%-a pusztul el, ami természetes fogyásnak is tekinthető.
Bár a felmérés biztató eredményt is hozott – mintegy 20 faj esetében különböző mértékű állománynövekedés tapasztalható, s az általános életkörülmények nálunk még mindig jobbak, mint Nyugat-Európában –, szomorú, hogy a vizsgált fajok közül 4 állománycsökkenése meghaladja a jelentős, azaz 5%-os küszöböt: az erdei pacsirtáé, a molnárfecskéé, a réti törökmadáré és a kerti poszátáé.
A füsti fecske, molnárfecske, parti fecske hazai állománya mintegy 20 éve folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, így helyzetük különösen aggasztó – ezért választották őket az idei év madarainak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu