Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A tetők és járdák világosra festésével annyi hőtől szabadíthatnánk meg a városainkat, amennyi két év alatt a világ összes széndioxid-kibocsátásából származik – állítják a Lawrence Berkeley laboratórium tudósai.
Egyszerű és olcsón kivitelezhető módszerrel mérsékelné a klímaváltozást Steven Chu, az USA energiaügyi minisztere: fehérre festetné az épületek tetejét.
Míg a sötét elnyeli, a fehér háztető a napfény nagy részét visszaveri. A világos tetejű épületek ezért hűvösebbek maradnak, így pedig nem csupán a légkondicionáló dolgozik kevesebbet, de az épületek kisebb hőtmennyiséget sugároznak vissza a környezetbe is – csökkentve így a felmelegedést.
Az ötlet működőképességét most a Berkeley Laboratórium kutató is alátámasztották. Számításaik szerint: ha az egymilliónál több lakosú városokban jelentősen növelnék a tetők és a járdák fényvisszaverő képességét, azzal az északi féltekén egyetlen nyár alatt 57 gigatonna szén-dioxid kibocsátás melegítő hatását lehetne ellensúlyozni. Ez majd duplája a világ egy éves kibocsátásának.
Noha a kutatók hangsúlyozzák, hogy a fehér tetők önmagukban nem képesek megállítani a klímaváltozást, a városi terek 50-65 százalékát uraló járdák és tetők világosabbá tételével mérsékelhető lenne a vidéki területeknél jóval tikkasztóbb városi forróság, illetve a hűtésre fordított kiadás.
Több amerikai nagyvárosban már építési előírások teszik kötelezővé az új, lapos tetős házak tetőzetének világosra festését. Steven Chu energiaügyi miniszter pedig a jövőben adókedvezménnyel is támogatná azokat, akik fehérre meszelik a háztetőt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu