Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A városfejlesztők, tájépítészek, urbanisták körében régóta vitatott kérdés: a sok kis zöldfelület kialakítása kedvezőbb-e, vagy inkább egy-egy nagy park létrehozása felel meg az ökológiai szempontoknak? A GIS térinformatikai technológia segítségével most kiderült az igazság.
A Geographical Information System (GIS) technológia adott tudományos választ a kérdésre: a sok kicsi összességében pozitívabban hat a klimatikus viszonyokra, mint egy nagy. A kutatás eredményeit most vándorkiállítás keretein belül nemzetközi szinten is megismerhették.
A kiállítás a négy visegrádi ország legjobb gyakorlatát mutatta be arról, hogyan segíti a térinformatika, ezen belül a GIS-technológia a tájtervezést, városfejlesztést – mondta a megnyitót követően Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft igazgatója.
A GIS-technológia lehetővé teszi, hogy térbeli információkat jelenítsünk meg térképen, illetve a térbeli adatokhoz továbbiakat rendeljünk. Jelenleg Magyarországon még csak a földhivatalok élnek ezzel a technikai lehetőséggel, pedig jó szolgálatot tehetne az önkormányzati fejlesztési koncepciók, rendezési tervek létrehozása során is.
A kiállításon a partnerszervezetek, a Krakkói Egyetem, a Brnoi Műszaki Egyetem, a Pozsonyi Műszaki Egyetem és a Corvinus Egyetem, valamint a CADI és a HUNAGI – azaz a cseh és a magyar térinformatikai szakemberek szakmai szervezete – közreműködésével különféle tervek széles skálája volt látható, a regionálistól a különféle zónarendszerekig.
A Magyar Urbanisztikai Társaság tablói az ország, a fővárosi agglomeráció, az egyes budapesti kerületek vonatkozásában mutatják be, miképpen hat a zöldfelületek mérete az adott terület felszíni hőmérsékletére. Ezek alapján megalapozottabbá válhat a zöldfelületek tervezése, s előre modellezhető későbbi hatásuk. Ongjerth Richárd elmondta: az elemzések azt mutatják, hogy több kisebb zöldfelület pozitívabban hat egy-egy terület klimatikus viszonyaira, mint egy nagy park. Mérettől függetlenül igaz ugyanis, hogy a zöldfelület csak néhány méterre gyakorol hatást a környezetre.
A budapesti Hollán Ernő utca felújításánál már figyelembe vették ezeket az eredményeket, ugyanakkor főként az átfogó kerületi, illetve fővárosi szintű tervezés során lehet ezen információknak kiemelkedő szerepük. A térinformatikai eredmények akár a több éve húzódó, fővárosi szintű tervezési vitákat és ellentmondásokat is enyhíthetik.
A kiállítás anyaga megtekinthető ITT.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu