Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Két környezetvédelmi szervezet több mint 250 ezer eurós támogatást nyert el ahhoz, hogy megvédjék a szlovák-magyar határ menti vidék ritka állatait.
A mintagazdaságok kiépítése először a magyar oldalon indult el, majd – látva a sikereket – a szlovák gazdákban megfogalmazódott az együttműködés lehetősége.
Az elmúlt években szomorúan tapasztalták, hogy a Mikóháza felett elhelyezkedő Nagypolyán és Kispolyán folyamatos az erdős területek pusztulása és a védett állatok elvándorlása. Felismerték, hogy a természettel együttműködő gazdálkodás kialakítása rengeteg pozitív hatást rejt magában – például, ha visszaállítják a legelők eredeti állapotát, az ideális fészkelő hellyé és vadászterületté válik a parlagi sas számára, de az ürgék is szívesen elfoglalják régi otthonukat.
Az összefogás eredményeként létrejött projektet több mint 250 ezer euróval támogatja a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program. Ennek keretén belül megteremtették a környezettudatos gazdálkodás feltételeit, valamint hozzájárultak az élővilág eredeti állapotának visszaállításához. A tervezés során a magyar fél jól működő rendszereinek bemutatásával ismertették meg a szlovák gazdákat ezzel feltárva a természetbarát gazdálkodások új lehetőségeit.
A természetvédelmi területek megóvása, a hegyi legelők eredeti állapotának visszaállítása és a védett állatvilág megmentése érdekében a helyi gazdáknak is „rendet” kellett tenniük saját házaik táján. Ennek keretében megteremtették az EU-konform állattartás feltételeit, technológiai fejlesztéseket vezettek be, valamint növelték a jószágok számát is.
A mintagazdaságok kialakítása során a partnerek kistraktort, szárzúzót, juhnyíró és körmöző felszerelést is vásároltak. A legelők rendbe tétele során kiirtották a cserjéket, valamint fenyő- és akácfákat termeltek ki, amiket aztán olyan őshonos fafajtákkal pótoltak, mint a tölgy, a juhar vagy a kőris. A szakemberek tájtörténeti kutatásokat is végeztek, vadászterületeket térképeztek fel, s felméréseket készítettek az ürgék visszatelepítése érdekében.
A projekt tervezésen és a megvalósításon túl a magyar és szlovák gazdák a jövőben is fontosnak tartják az együttműködést a határ mindkét oldalán.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu