Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemzetközi kutatócsoport a minap tette közzé a világ legjelentősebb folyóiról szerzett ismereteit. Tanulmányukban két szempontot vettek górcső alá: részint mint jövőbeni édesvízforrást nézték a vizeket, másrészt azt vizsgálták, mennyire veszélyeztetett az élőviláguk sokfélesége. S mert a helyzet aggasztó, a szerzők a folyók védelmének újragondolását sürgetik.
A gazdasági fejlődés óhatatlanul megterheli a folyókat, elsősorban a beléjük jutó műtrágyák, rovarirtók és egyéb vegyszerek miatt. Igaz ugyan, hogy a fejlettebb országok költséges technológiákkal igyekeznek megtisztítani az elszennyezett vizeket, azonban a kutatók szerint csak a felszínt kezelik, mert a bajok gyökeréig, a gyártás és felhasználás környezetvédelmi szempontú szigorításáig nemigen jutnak el. A most „beinduló” országokban pedig, ahol szinte ugrásszerű a fejlődés, rendre elhanyagolják a környezetvédelmi beruházásokat.
A folyókban elhelyezett vízerőmű-gátak és más műtárgyak nagy zavart idéznek elő azzal, hogy megfogják a szállított hordalékokat, gátolják a halak vonulását. A hajózhatóvá tétel érdekében végzett mederkotrások, a megnövekvő hajóforgalom szintén nem tesznek jót a folyók élővilágának.
A környezetvédőket különösen aggasztja a laoszi kormány nagyszabású gátépítési terve a Mekong folyón – ugyanígy nagyon aggályos az Amazonas vízgyűjtőjén tervezett újabb óriásgát is, amelyről csak sejteni lehet, hogy komoly ökológiai károkat fog okozni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu