Vészharang a folyókért

Nemzetközi kutatócsoport a minap tette közzé a világ legjelentősebb folyóiról szerzett ismereteit. Tanulmányukban két szempontot vettek górcső alá: részint mint jövőbeni édesvízforrást nézték a vizeket, másrészt azt vizsgálták, mennyire veszélyeztetett az élőviláguk sokfélesége. S mert a helyzet aggasztó, a szerzők a folyók védelmének újragondolását sürgetik.

Zöld FöldValló László2010. 10. 08. péntek2010. 10. 08.
Vészharang a folyókért

A gazdasági fejlődés óhatatlanul megterheli a folyókat, elsősorban a beléjük jutó műtrágyák, rovarirtók és egyéb vegyszerek miatt. Igaz ugyan, hogy a fejlettebb országok költséges technológiákkal igyekeznek megtisztítani az elszennyezett vizeket, azonban a kutatók szerint csak a felszínt kezelik, mert a bajok gyökeréig, a gyártás és felhasználás környezetvédelmi szempontú szigorításáig nemigen jutnak el. A most „beinduló” országokban pedig, ahol szinte ugrásszerű a fejlődés, rendre elhanyagolják a környezetvédelmi beruházásokat.

A folyókban elhelyezett vízerőmű-gátak és más műtárgyak nagy zavart idéznek elő azzal, hogy megfogják a szállított hordalékokat, gátolják a halak vonulását. A hajózhatóvá tétel érdekében végzett mederkotrások, a megnövekvő hajóforgalom szintén nem tesznek jót a folyók élővilágának.

A környezetvédőket különösen aggasztja a laoszi kormány nagyszabású gátépítési terve a Mekong folyón – ugyanígy nagyon aggályos az Amazonas vízgyűjtőjén tervezett újabb óriásgát is, amelyről csak sejteni lehet, hogy komoly ökológiai károkat fog okozni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek