Kiszámolták Győr ökológiai lábnyomát

Győr az első magyar város, melynek kiszámolták az ökológiai lábnyomát, s ezzel mérhetővé vált a környezeti terhelése. Egy-egy város vagy ország környezeti terhelése jelentős mérőszám a klímaváltozás elleni küzdelemben. Ennek függvényében szükséges kidolgozni a fenntarthatósági stratégiát, mellyel környezettudatosabbá válhatnak a közösségek.

Zöld FöldKovács Réka2011. 04. 29. péntek2011. 04. 29.
Kiszámolták Győr ökológiai lábnyomát

Egy város önmagában nem lehet fenntartható, lakóinak eltartásához elengedhetetlenül szükséges további területek termékeinek, szolgáltatásainak igénybevétele.

Nálunk elsőként Győr városának energiaszükségletét számolták ki. Mint kiderült, a város biológiai kapacitásának 17-szeresére van szükség, vagyis Győr ökológiai lábnyoma a megye biológiai kapacitásának háromnegyed részét veszi igénybe. Ez azt jelenti, hogy minden egyes győri lakos éves szinten átlagosan 3,4 focipályányi területen megtermelhető javakat fogyaszt el. Ha ezt a számot kivetítjük a Föld lakosságára, az 2,4 glóbusznyi területet igényelne az életszínvonal fenntartásához.

Győr ökológiai lábnyomát 2010 tavaszától kezdte el kiszámolni az Innovációval a Fenntartható Fejlődésért Egyesület és a győri Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Közgazdász Szakkollégiumának hallgatói csoportja. A vizsgálathoz elsőként adatgyűjtést végeztek, amit összetett számítások követtek. A kapott eredmény nem meglepő, hiszen a városok ökolábnyoma rendszerint meghaladja a magyar átlagot. Ez Győrben fejenként 4,33 globális hektárnyi területet jelent, ami érzékelhetően nagyobb, mint a 3,5 globális hektár / fős magyar átlag. Összehasonlításképpen: 0,1 globális hektár átlagosan 288 kg zöldség, illetve gyümölcs megtermeléséhez elegendő. Ahhoz, hogy ennyivel csökkenjen egy-egy ember ökolábnyoma, éves szinten 440 kWh-val kevesebb áramot kellene fogyasztani.

A győri városvezetés különös figyelmet fordított a lakosság tájékoztatására az elmúlt években, s már számos intézkedést tett annak érdekében, hogy a lakosság környezetvédelmi szemléletét pozitív irányba változtassa meg. Az igazi áttöréshez azonban arra lenne szükség, hogy a lakosság tisztába jöjön háztartásának fogyasztásával és a közlekedés hatásaival.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek