Ők a bőrükön érzik a klímaváltozást

A nemzedékről nemzedékre, apáról fiúra öröklődő, gyakorlati ismereteken nyugvó tudás sok esetben kiegészíti vagy akár meg is haladhatja az elméleteket. Máskor pedig teljes mértékben alátámasztja azokat – és ez a leggyümölcsözőbb.

Zöld FöldUjlaki Ágnes2011. 05. 12. csütörtök2011. 05. 12.

Fotó: Picasa 2.0

Ők a bőrükön érzik a klímaváltozást Fotó: Picasa 2.0

Himalájai falvak lakóit interjúvolták meg a helyi éghajlat elmúlt évtizedben tapasztalt változásairól a patinás brit tudományos társulat, a Royal Society kutatói. A falusiak háromnegyede állította, hogy a hőmérséklet emelkedett az elmúlt tíz évben, kétharmaduk szerint pedig a nyár és a monszun egyre korábban köszönt be. A válaszadók mintegy fele vélte úgy, hogy kevesebb hó van a hegyeken, mint egykor, hetven százalékuk pedig úgy látja, hogy szűkösebbek lettek a vízforrások.

Durván a fele gondolta úgy, hogy egyes növényfajok korábban rügyeznek, és a moszkitók megjelentek olyan falvakban, ahol korábban nem bukkantak fel. Továbbá több mint harmaduk számolt be új növénybetegségekről és újfajta gyomfajtákról a mezőgazdasági területeken.

A tanulmány szerint a falusiak beszámolói nagyrészt egyeznek a himalájai hőmérsékletre, csapadékra és fajokra vonatkozó tudományos eredményekkel, nincs ugyanakkor tudományos bizonyíték arra, hogy a monszun korábban kezdődne. A helyieket összesen 18 éghajlat-változási jelzőszám alakulásáról faggatták.

A kutatók az indiai Nyugat-Bengálban tíz falu, a nepáli Ilam tartományban pedig nyolc falu összesen 250 lakóját kérdezték ki tapasztalataikról. Ez az első eset, hogy a klímaváltozásról szóló szubjektív tapasztalatokat egy széles körű tudományos vizsgálat keretében dolgoztak fel. A kísérlet megmutatta, hogy a helyi tudás hasznos szerepet játszhat az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek