Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár általánosan elfogadott gondolat, hogy a zuhanyozás víztakarékosabb, s így kevésbé környezetterhelő tevékenység, mint a fürdés, a britek megcáfolták ezt a nézetet.
A kozmetikai termékeket is gyártó Unilever felmérést készített a fogyasztói környezetterhelésről. Az olyan hétköznapi tevékenység is, mint a tisztálkodás – a meleg víz használata miatt – jelentős energiát igényel. E mennyiség becslése azonban nem egyszerű, hiszen függ az időtől, a víz nyomástól és hőmérsékletétől. A cég ezért innovatív megoldást keresett: a kutatásban résztvevő száz család zuhanyrózsájára speciális szenzort szereltek fel, amely érzékelte, ha a résztvevők megnyitották a csapot, továbbá azt is, milyen hőmérsékletű vizet engedtek meg.
A kutatás tíz napja alatt így összesen 2600 zuhanyzás adatait rögzítették. Kiderült, hogy a kísérlet résztvevői a korábbi felméréseknél becsült öt percnél jóval több időt, átlagosan nyolc percet töltöttek a zuhany alatt. Tehát a tusolás már a fürdéssel is felér, ugyanis a nyolcperces zuhanyozás 62 liternyi melegvíz felhasználásával egyenértékű, míg a fürdéshez 80 liter vizet fogyasztanak. A kutatás arra is rámutatott, hogy ha a zuhanyrózsát nagy nyomásra állítják, akkor az átlagos nyolc perc alatt kétszer annyi energia és melegvíz fogy, mint ha teleengednék a kádat – olvasható az ELTE hírlevelében.
A zuhanyozási szokások érdekesen változnak az idő múlásával. Míg 12 év körül a fiúk majdnem 10 percig zuhanyoznak, a lányok csak 6 és fél percet állnak a vízsugár alatt. Az életkor előrehaladtával ez megváltozik: a tinédzser éveikben a lányok már 9 perc fölé emelik a tusolással töltött időt.
Az adatok szerint a felnőtt nők 7 perc 39 percig zuhanyoznak, kivéve szombatonként, amikor is 8 perc 55 másodpercet töltenek ezzel az elfoglaltsággal. A férfiak átlagideje egy hétre vetítve 8 perc 5 másodperc.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu