Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Idén roppant ridegen fogadta a Kárpát-medence a hazatérő gólyákat, de hála az égnek, itt van mind a tízezer. Javában rendezgetik a fészkeket, melyek ma már szinte kivétel nélkül mind az emberek közvetlen szomszédságában, a lakott területeken vannak.
Korábban szívesebben rakták fészküket fák koronájába vagy épületek kéményeire is, mára azonban a villanyoszlopok vették át azok szerepét. Ez pedig veszélyes, hiszen a gólyák, különösen a szárnyaikat próbálgató kölykök, gyakran halálos áramütést szenvednek, és ilyenkor az adott településen hosszú időre az áram is elmegy. Ezért nemcsak a gólyavédőknek, hanem az áramszolgáltató cégeknek is elemi érdekük, hogy biztonságos lakóhelyük legyen a madaraknak – ez pedig jó ideje a műfészek.
Az elmúlt hetekben az ország sok pontján serénykedtek a fészeképítő önkéntesek. A Hajdúságban is, ahol az Európai Unió által finanszírozott Be-Natur kampányhoz kapcsolódóan a hajdúböszörményi Zöld Kör is új fészkekkel várta a hazaérkező gólyákat. Mint Molnár Antaltól, a kör vezetőjétől megtudtuk, az egyesület arra is gondolt, hogy az oszlopokra feltett fémszerkezetű műfészkekbe hajlékony fűzfavesszőből fészekalapot fonjanak, lakájosabbá varázsolva az ajándékba szánt öröklakást.
A Hajdúdorogra és Hajdúvidre szánt kosarak egy részét az E.On szakemberei, de az áram nélküli póznák esetében maguk a természetvédők rögzítették. A Zöld Kör munkatársai két műfészket a Czakó-tó nevű területen helyeztek ki, ami kedvenc nyár végi gyülekezőhelye a gólyáknak. A Natura 2000 hálózathoz tartozó terület neve is népiesen gólyát jelent, annak ellenére, hogy a legközelebbi lakott gólyafészkek a kilométerekre lévő városban találhatók. A műfészkek kihelyezésével a gólyavédelem még nem fejeződik be, hiszen a fészkeket évenként ellenőrizni, monitorozni kell és a fészkek időnként felújításra is szorulnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu