Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Világbajnok” a magyar dió – erre jutottak az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézetben tartott tanácskozáson. A hazai csonthéjas becsét az adja, hogy beltartalmi értéke magasabb, ugyanakkor korábban érik, mint a világ vezető fajtái. Bár tavaly a tavaszi fagyok és a szeptemberi szárazság miatt országosan mintegy 20-40%-kal visszaesett a termés mennyisége, ám a minőségre nem lehetett panasz.
Kép: zöld dió befőtt dunsztos üveg szegfűszeg savanyúság befőzés 2009 06 05 Fotó: Kállai Márton
Dióültetvényeink területe évről évre növekszik, a faiskolákban egyre nagyobb az érdeklődés az oltványok iránt, jelenleg nyolc államilag minősített fajtát tartanak számon. A szárított héjas termés évente 5-6 ezer tonnát tesz ki országosan, s az ár várhatóan magas marad: kilója átlagosan 1000 forintba kerül a boltokban – a dióbélért pedig ennek a kétszeresét is elkérik. Külföldön főleg a német, olasz, osztrák piacon keresik.
A gazdáknak fejtörést okoz, hogyan védekezhetnek az újonnan felbukkant kórokozók ellen: tavaly három is megjelent a hazai dióültetvényekben. Az aszályos időjárás erősen gyengíti az ellenálló képességet, ami stresszbetegséghez vezet. A diófák nehezen dacolnak a szélsőségessé váló klímával, márpedig ha romlik kondíciójuk, kiszolgáltatottabbak a kórokozóknak, ezt pedig a termés mennyisége és a dióbél minősége is megsínyli – figyelmeztetnek a szakemberek.
A tavaly megjelent új betegségek főleg a gyenge és elhalt fás részeket támadták meg, s új rovarok is károsítanak. Vajna László professzor azt javasolta: mivel a nagyobb ültetvényeken nehéz eltávolítani a beteg, elhalt részeket, a vegyszeres védekezés pedig nem olcsó, ezért – bár eddig nem volt szokásban – érdemes öntözéssel javítani a fák erőnlétét, hogy elejét vegyék a betegségek terjedésének.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu