Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Erdőkben, ligetekben nagy területeket borit be a liliomfélék családjába tartozó medvehagyma (Allium ursinum). Elsősorban üde talajú bükkösök, gyertyános tölgyesek jellemző típusalkotó növénye.
Hazánkban ismert lelőhelyei a Mecsekben, illetve a Dunántúl egyes lomberdőiben lelhetők fel. Ha védett természeti területen akarjuk gyűjteni, bármilyen kis mennyiség leszedéséhez a gyűjtőnek a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyét kell kérni.
Az állami erdőkben – nem védett területen – mindenki csak a saját szükségleteinek megfelelő mennyiségű gombát, gyógynövényt – így a medvehagyma levelét is – gyűjthet külön engedély nélkül. Ennek mértéke nem haladhatja meg a 2 kg/főt naponta. Amennyiben valaki ennél nagyobb mennyiséget kíván szedni, azt csak az erdőgazdálkodó engedélyével teheti. A területekre az engedélyt a társaság erdészeteinél lehet megvásárolni.
Szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy, a medvehagyma levele összetéveszthető a gyöngyvirágéval, ami keveredve megtévesztheti a hozzá nem értőket. A gyöngyvirág mérgező, így nem tanácsos leszedni. De a kikerics még veszélyesebb: ennek a levelei is fiatal korban hasonlítanak a medvehagymáéra, bár hosszúkásabbak. Nagyon kell vigyázni, mert a növény kolhicintartalma miatt rendkívül mérgező. Ezeknek a mérgező növényeknek nincs fokhagymaillata, így lehet biztosan megállapítani, hogy melyik milyen növény.
A medvehagyma a családi kertekben is megtalálható, amennyiben számára megfelelő talajt, takarást, illetve öntözést juttatunk. Szaporítható magról, ami csak sokára kell ki. Van úgy, hogy évekig elül a talajban. Nyár végén, ősszel vethető. A legbiztosabb, ha hagymákat duggatunk el, 15 x 15cm térközben. A földje legyen gazdag szerves anyagokban, és keressünk félárnyékos, szellős helyet neki. Egy-egy helyre 4-5 hagymát helyezzünk úgy, hogy 2 cm föld takarja a hagymák csúcsát, majd takarjuk lombbal 1-2 cm vastagságban. A nyárra eltűnik, de ne felejtsük el, hogy a földet nyirkosan kell tartani.
Kitűnő gyógynövény, magas vérnyomás, érelmeszesedés ellen használják Az immunrendszert erősítő és méregtelenítő hatása miatt fogyasztása tavasszal különösen javasolt. Enyhíti a fejfájást és a szédülést.
Levesek, mártások ízesítésére kitűnő, jó minőségű olajban eltéve hosszú ideig használhatjuk ízes leveleit. A nektárjából gyűjtött méz igazi különlegesség.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu