Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
VAN EGY MISKOLCI SZÖVETKEZET, amelyik semmit nem termel, hanem termeltet. Sok mindent, ami a nagycsaládosok konyhájára kell: zöldséget, gyümölcsöt, olajat, lekvárt, tejterméket, mézet, tönkölykenyeret. A lényeg, hogy friss és vegyszermenetes legyen, s házhoz szállítsák a termelők.
Kép: Eleven Föld szövetkezet bio termelők mezőgazdaság miskolc Kolostori gábor elnök ládaosztás 2014 07 11 Fotó: Kállai Márton
Kolostori Gábor, a négy éve létrejött „Eleven föld” szociális szövetkezet ötletgazdája és vezetője maga is ötgyerekes családapa, szakmája szerint művelődésszervező, egy pályázatíró cég tulajdonosa.
Saját és baráti körének szövetkezeti létét így foglalja össze: „A helyi vagy Miskolchoz közeli termelők áruikat egy helyi közösségnek házhoz viszik.” Teszik ezt péntekenként, annyit és oda, ahány igény a szövetkezet weboldalán összegyűlt.
Működésük alapja az egymás és a termelők iránti feltétlen bizalom. Az alapító tagok zömmel értelmiségi házaspárok (kezdetben 30 család, s e szám időközben megnőtt), mind régi barátok, többgyermekesek, az egészséges étkezés feltétlen hívei. A „fogyasztó” tagokhoz öt környékbeli termelő is társult, közöttük a Hét községben élő, megyeszerte ismert biotermesztő Szeles Attila.
– Maradhattunk volna csupán baráti csapat – mondja Kolostori Gábor –, de mivel a termelőktől eddig is vásároltunk, úgy döntöttünk, kapjon jogi formát ez a jól működő kapcsolat. Azért lettünk szövetkezet, mert nálunk a tagoknak a berakott pénztől függetlenül egyenlő szavazati joguk van. Induláskor minimum 50 ezer forint részjeggyel lehetett beszállni, s ehhez jött, hogy a tagoknak legkevesebb heti kétezer forintért kell rendelniük egy ládányi terméket, amit egy hónapra előre kifizetnek. Ez biztosíték arra, hogy garantált áron és házhoz – jelenleg a mi Toronyalja úti házunkhoz – hozzák a termékeket. Ezt olyan komolyan vesszük, hogy ha valaki nyaralni megy, arra az időre a rendelési jogát át kell adnia egy ismerősének, hogy a folyamat zökkenőmentes legyen. Sosem csalódtunk sem a termelőkben, sem az áruikban. Mivel a paleo étkezés divatját éljük, egyik miskolci termelőnk és Szeles Attila szállít paleo zöldséget is. Annyiba kerülnek, mint az egységládák, csak éppen gabonafélék, burgonya, hüvelyesek nincsenek közöttük, mert magas a szénhidráttartalmuk. Hogy mi kerül a ládákba kétezer forintért, előre sose tudjuk. Mindig az, ami éppen azon a héten terem. De a nejem már kiszámolta: ha a benne lévőket egyenként vennénk meg a boltokban, jóval többe kerülne, vagyis a „ládás” vásárlás olcsóbb.
– Szociális szövetkezetként pályázhatnak is – vetem közbe.
– Tavaly beadtunk egy 40 milliós pályázatot, mert nagyon szeretnénk biokifőzdét és helyi termékboltot is. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától szakmailag kiváló elismerést kaptunk, ám sajnos forráshiány miatt a pályázatunk tartaléklistára került. A pénz zöme bérre menne, mert a biokonyha és -termékbolt tíz embernek adna munkát. A konyháról az iskolákba szállítanánk a príma alapanyagokból készített egészséges ételeket.
Most nem nyertünk, de majd fogunk, az eddigi fejlődésünk tempójával elégedettek lehetünk. Szinte végszóra, megszólal a kapucsengő, s az udvarba beáll Szeles Attila ládákkal megpakolt autója. Innentől folyamatosan jönnek kocsival, gurulós táskákkal az apukák és anyukák, sokan gyerekestől. Kolostori Gáborék háza hirtelen nagy és vidám helyi vásártérré változik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu