Rossz híre van, pedig gyógyít: aranysárga takaró

Orbáncot kaptak tőle a lovak, amikor lelegelték – legalábbis ezt tartja a fáma arról, hogy a magyar elnevezése miként született meg e sárga virágú, örökzöld jellegű cserjének. Ezzel szemben a mintegy 400 fajt magában foglaló nemzetség jó néhány faja kifejezett gyógynövény, sokféle emberi nyavalyára szolgál gyógyírként. Cikkünkben az örökzöld orbáncfűről (Hypericum calycinum) szólunk, ami leginkább dísznövényként kedvelt.

Zöld FöldValló László2014. 08. 26. kedd2014. 08. 26.

Fotó: unknown

Rossz híre van, pedig gyógyít: aranysárga takaró Fotó: unknown

Növényünk 40-60 centire növő, elterülő cserje és/ vagy félcserje, mivel hajtásai kevésbé fásodnak el. Ennek köszönhetően nagyobb a díszítőértéke, s ezáltal a közkedveltsége is. Legyökerező indáival gyorsan terjed.

Nagy, aranysárga virágai valósággal kiragyognak az élénkzöld, keskeny levelek közül. Virágzása soha nem tömeges, de hosszan tartó: júliustól októberig nyílik.

A virágokból vörösesbarna termések fejlődnek, melyek télen fölnyílnak és tavaszig díszei a növénynek. Hazánkban félig örökzöld, enyhe teleken megmaradhat a lombja. Az üde, tápanyagban gazdag talajt kedveli, napon és félárnyékban egyaránt szépen díszlik. Nem kifejezetten vízigényes, de tartós szárazságban öntözésre szorul. Kiváló talajtakaró, de jól mutat ágyásokban, cserjecsoportok előterében is. Viszonylag jól ellenáll a kórokozóknak, kártevőknek, így csak nagyon ritkán kell permetezni.

Az örökzöld orbáncfű vesszővégei hideg télben elfagyhatnak, de a tő nem sérül, tavasszal újra kihajt. Ilyenkor vesszőit érdemes erősen visszavágni, mert így erőteljesebben hajt és szebb virágokat hoz. (Mivel virágai az az évi hajtásokon fejlődnek, a visszametszés nem megy a virágzás rovására.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek