Kazán a kertben

KOMPOSZTKAZÁN-FEJLESZTŐ? Igen, már ilyen is van. Egy egerszalóki fiatalember, Tőgyi Balázs kitalált és a kertjében megépített egy izgalmas „hőtermelő masinát”.

Zöld FöldPE2014. 11. 16. vasárnap2014. 11. 16.
Kazán a kertben

A komposztkazán nem más, mint az elhalt növényi és állati maradványok biológiai átalakulása, avagy humusszá válása során keletkező hőt padló- és falfűtésre, illetve használati meleg víz előállítására hasznosító eszköz. „Ez egy valóban fenntartható és környezetbarát útja a biomassza energetikai hasznosításának” – tudtuk meg a feltalálótól.

Mik az előnyei? A komposztkazánnal megtermelt, 50–60 °C-os hő segítségével egy háztartás energiafogyasztása jelentősen csökkenthető.

Komposzthoz jutni pedig nem nehéz: bármilyen természetes, erdő- és mezőgazdálkodásból, közútkezelésből, városgondozásból, háztartásból származó zöld hulladék újra felhasználható. Az a jó az egészben, hogy a felhasznált biotömeg széntartalma nem ég el, így nincs széndioxid- kibocsátás, se korom, ami az üvegházhatást és a légszennyezést fokozná. A zöld hulladék komposztálása során a növények számára értékes tápanyag keletkezik, amely helyettesítheti a kőolajalapú műtrágyák használatát, ezáltal csökkentheti a talajszennyezést és az élővizek terhelését.

A zöldhulladék széntartalma a komposztálás és az azt követő mezőgazdasági felhasználás során természetes körforgásban marad, ami hosszú távon biztosítja a módszer fenntarthatóságát. Ismert előnye a komposztnak, hogy növeli a föld humusztartalmát, az pedig pozitívan hat a talaj víztartó- és termőképességére, valamint a belőle táplálkozó növények immunrendszerére. Mindez fenntartható megoldást kínál a szárazság ellen, sőt a tápanyag-utánpótlásban és a növények kártevők elleni védelmében is segít – magyarázza a fiatal kutató.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek