Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Decembert írunk, tél van, ha hó még nincs is. A kert szinte már semmi munkát nem ad, de a kertészkedőnek sosem kell beszorulnia a négy fal közé. E sorok írásakor az ónos eső egycentis jéggel vonta be a fákat, bokrokat. Két napig csak a meleg lakásban tettem a dolgom, aztán irány a garázs, ahol felgyülemlett sok el nem pakolt holmi, elhalasztott szerszámjavítás, néhány kötelező dolog.
Kép: téli munka a ház körül kert takarítás permetező berendezés tartály tisztítás 2014 11 28 Fotó: Kállai Márton
Az utóbbival kezdem, mert értéket ment és kárt előz meg. Elsőként a permetezőgépet rakom rendbe: jól kimosom, kicsöpögtetem, a hiányzó sasszeget pótolom.
Aztán következik a vegyszeres szekrény: aki teheti, egy az egyben vigye le a permetezőgéppel, a hosszabb-rövidebb permetezőnyéllel, szórófejekkel együtt a pincébe vagy olyan helyiségbe, ahol nem lesz télen fagy. Nincs nagyobb düh, mint mikor tavasszal az első lemosózáskor derül ki, hogy a jól kicsepegtetett gépben belül mégis maradt egy kis folyadék, ami megfagyva szétnyomott valami tömítést, az adagoló nyelét stb. Így a permetezés helyett javításra, alkatrész beszerzésére kell kidobni a pénzt, pazarolni az időt. Hasonló a vegyszerek esete: a legtöbbnek ugyanis nem tesz jót, ha megfagy. Ezért tavasszal úgy járhatunk, hogy bár permeteztünk, még sincs hatása, s a gyártót okoljuk ahelyett, hogy magunkat vennénk elő.
Gépeink közül a fűnyírókat tisztítsuk meg, a hiányzó alátéteket, csavarokat pótoljuk, élezzük meg a vágólapot, majd kenjük át zsírral, hogy ne rozsdásodjon. A benzint ürítsük ki a tartályból és a karburátorból – hasonlóan járjunk el a motoros permetezőkkel, szegélynyírókkal, fűkaszákkal is. A hideg és az állás során ugyanis kis mennyiségben kicsapódik egy szappanosnak tűnő anyag, ami aztán eltömít mindent.
A téli időszakban jó elfoglaltság a barkácsolás: új nyelet faraghatunk a szerszámainknak, csavarra cserélhetjük a rohammunkák idején sebtében bevert szeget az ásón, kapán, lapáton. Megélezhetjük a kapákat, horolót, kaszát, sarlót. (Nálam lesz még dolga a kapának, ásónak, mert a kert egy részével még nem végeztem. Várom az első nagyobb fagyot, ami az erősebb gyomok töveit is kikezdi.) Rendezhetjük a kötözőanyagokat – én az ősszel az összes karóról leszedem, s meglehet, smucigságnak tűnik, de nálam három- négy évadot is szolgálnak e madzagok, drótok.
Érdemes még most is fagymentes helyre vinni az uborkahálót, a műanyag fóliát. Ezeket ugyanis jövőre megint tudjuk használni, míg a tél sokukat tönkreteszi. Lassan itt az ideje a slagok felszedésének is: kicsöpögés után a pincébe kerülnek.
A vízgyűjtő hordók még működnek, onnan kerül a meglévő baromfiállomány elé az itatásra szánt víz. De lassan ezeket is ki kell üríteni és fejjel lefelé állítva tárolni.
Szedhetünk magokat a kertben: madaraink többsége még nem fanyalodott rá a virágmagvakra. Ezeket begyűjtés után újságpapíron terítsük el, szárítsuk ki egykét hét alatt, majd felcímkézve kisebbnagyobb üvegekben száraz helyen tároljuk.
Nálunk a cserépkályha tetején néhány nap alatt kiszárad a legényvirág, büdöske, kígyótök, uborka, paradicsom, paprika, sarkantyúka, napraforgó magja.
A spájzba vittem be az idén megmaradt vetőmagokat – a kamrában egyszer már megleptek az egerek: tavaszra felették a legtöbbet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu