Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szabad Föld, 2015. 11. szám, Kertésznaptár
Ha hihetünk az előrejelzéseknek, a következő napokban is szép tavaszidőt élhetünk. Élmény kint lenni a napsütötte, madárfüttyös kertben, ahol vidámabban megy még a munka is. El is kél a jó idő, hiszen a bogyósok és az almatermésűek után metszhetjük az őszibarackot is, hogy még rügyfakadás előtt sort keríthessünk a lemosó permetezésre a gyümölcsösben. Ha pedig tavaszi faültetést is terveztünk, igyekeznünk kell beszerezni az ültetési anyagot, s lehetőleg addig a földbe tenni, amíg a rügyei ki nem fakadnak.
- Mivel egy-egy tavaszi metszés alkalmával az őszibarack éves növedékének 70 százalékát is eltávolítjuk, fontos, hogy a beavatkozást szakszerűen végezzük. Megkönnyíti és átláthatóbbá teszi a munkát, ha az egyes vázágakat a rajta lévő oldalelágazásokkal együtt önálló egységnek tekintjük, s miután egy ilyen egységgel végeztünk, aztán vesszük kezelésbe a következőt. Legelőször az (oldal)ágak csúcsán fejlődött erőteljes vezérvesszőket metsszük meg, általában középerősen, azaz a felükre vágva. (Ezek megmaradt rügyeiből fejlett hajtásokat kapunk, amelyekből a jövő évi vesszők lesznek.)
Következik a legértékesebb, a ceruza- vagy annál vastagabb, teljes termővesszők számbavétele és visszametszése 4–8 hármas vegyes rügycsoportra. (Nyolc vegyes rügycsoportra akkor, ha jól fejlett, erőteljes növekedésű a fa, négyre pedig akkor, ha a növekedés, illetve a vesszőhozam közepes vagy gyönge volt.) Az erőteljes, ámde hiányos termővesszőket pedig, amelyeken inkább csak páros (nem hármas) rügyek vannak – illetve vékonyabbak és kevésbé színesek is –, egészen rövidre, 2-3 rügyre vágjuk. Ez lesz az úgynevezett ugarvessző vagy ugarcsap, amelyből jövőre várunk erőteljes vesszőket. (Ha a fánkon kevés a teljes termővessző, akkor a hiányosak közül a legfejlettebbeket tekintjük annak, s úgy is metsszük.)
- Metsszük a rózsákat is, de tudnunk kell, hogy nem metszhetjük valamennyit egy kaptafára. A leggyakoribb (teahibrid és floribunda típusú) bokorrózsák metszése során olyan koronaforma kialakítására törekedjünk, amelyben a koronarészek szellősen és egymástól arányos távolságban foglalnak helyet.
A töveken a legvastagabb vesszőket 6-8, a közepesen vastagokat 5-6, a vékonyakat (gyengéket) pedig 3-4 rügyre (szemre) metsszük. Lehetőleg kifelé álló rügyekre vágjunk vissza, mert így a bokor közepe kevésbé sűrűsödik el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu