Itt az utolsó pillanat! Nézzünk a fenekére

Itt a szüret, az idén – csakúgy, mint két éve – nagyjából 10-14 nappal korábban kezdődik a munka, mint ahogy megszoktuk. Az idei öt nagy hőhullám miatt korábban érnek a szőlők. A legutóbbi, a héten véget ért, 30 fok fölötti meleg hatását még nem mérték fel országszerte, de szinte biztosan előrébb hozta a szüretet. Az előtte volt néhány napos eső nagyon kellett, kicsit telítette az aszály miatt szinte töppedtté vált, mazsolára hajazó, de még nagyon savanyú, éretlen szemeket.

Zöld Földohgy2015. 09. 06. vasárnap2015. 09. 06.

Kép: An winemaker cleans a wine barrel outside his wine cellar in the famous wine village of Villany Kovesd., Image: 115043839, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia

Man cleaning a wine barrel
An winemaker cleans a wine barrel outside his wine cellar in the famous wine village of Villany Kovesd., Image: 115043839, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Fotó: Profimedia

Aztán a következő kánikula tovább gyorsította a cukrok képződését. Azt viszont csak a mustnyerést követően tudjuk meg, hogy hagyományos szőlőfajtáink savösszetételét mennyiben károsította a forróság – elképzelhető, hogy néhány fajtában savhiányt okozott.

Ennyit a szőlőről, de itt az utolsó pillanat, hogy aki még nem tette meg, nekiálljon a hordóit előkészíteni a must fogadására. Aki pedig lelkiismeretesen dolgozott, azaz év közben is kénezte, kezelte a hordóit, annak csak jól ki kell mosnia mindet. Egy-két napig érdemes áztatni, hogy lássa, nem eresztenek-e valamelyik dongánál. Ha igen, akkor a legtöbbször segít, ha feltöltve hagyja néhány napig: a fa bedagad és eltömeszeli a kicsiny réseket.

Ha például a kénlap nem ég el, mert a hordó belső falán megtelepedett penészgombák elhasználták a belsejében lévő levegő oxigéntartalmát, akkor a gazda kénytelen nagyobb munkát végezni. Először is hideg vízzel többször át kell öblíteni a hordót. Utána érdemes kiütni a dugókat, és zseblámpa fényénél átvizsgálni a belsejét. Ha túl sok a kirakódott borkő, azt is érdemes leütögetni, felkaparni, majd nagyon forró vízzel beáztatni, átmosni. Ezután jöhet a trisós kezelés: forró vízben oldva tegyünk belőle, félórás áztatás után jól rázzuk körbe a folyadékot. Majd eresszük le, aztán ismételjük meg a folyamatot addig, míg a trisós oldat már nem feketés vagy barnás, hanem nagyjából tiszta, opálos folyadék marad hátra. Ezt követően kisebb mennyiségű vízzel többször is mossuk át a hordót, majd öntsük fel teljesen, és legalább néhány óráig áztassuk megint. Utána csurgóra állítva szárítsuk ki, majd égessünk benne kénlapot. Az így kitisztított hordóban garantáltan hibamentesen forr ki a must.

Amennyiben a hordó fém alkatrészei nagyon átrozsdásodtak volna, kenjük át olajfestékkel. Érdemes drágább, de hatékony fajtát venni, amelyik a rozsdára is felhordható.

A pincét is takarítsuk ki, vizsgáljuk meg, hogy a darálónk, présünk, tötikénk, tölcsérünk, kármentőnk, dézsánk minden alkatrésze épen megvan-e. Nincs nagyobb bosszúság, mint amikor szüret idején kell rohangálni, hogy valamit pótolni kell (amúgy a legtöbb bolt vasárnap nem is lehet nyitva).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek