Gombaállam polgárai

A gombák se nem növények, se nem állatok. Fotoszintetizáló zöld színtest nincs bennük, de spórával szaporodnak (mint a harasztok, mohák, páfrányok). Ugyanakkor úgy jutnak táplálékhoz, miként az állatok: a már kész szerves anyagot veszik magukhoz – például az elpusztult élőlények maradványaiból vagy valamely gazdanövény gyökeréből, amellyel szimbiózisban, azaz kölcsönösen előnyös együttélésben léteznek, de teszik ezt élősködők, azaz paraziták módjára is. Sejtfalukban kitin – a rovarok kültakarójának alkotóeleme – található, ami sajnos nehezen emészthető.

Zöld FöldValló László2015. 10. 15. csütörtök2015. 10. 15.

Kép: Parasol mushroom - Spain. Parasol Mushroom (Macrolepiota procera) pair in forest, El Montseny Natural Park, Spain. Biosphoto / Minden Pictures / Albert Lleal, Fotó: Albert Lleal

Parasol mushroom - Spain.
Parasol mushroom - Spain. Parasol Mushroom (Macrolepiota procera) pair in forest, El Montseny Natural Park, Spain. Biosphoto / Minden Pictures / Albert Lleal
Fotó: Albert Lleal

Gombaország mintegy 120 ezer fajt számlál, ezek közül Európában 4000 termőtestes gomba él, melyekkel az őszi erdőt-mezőt járva, illetve a piacon találkozhatunk. Közülük mindössze 300 mérgező, s csak néhány a gyilkos mérgű, de jaj annak, aki ezeket nem ismeri és megeszi! Ezért minden esetben csak termesztési igazolással rendelkező árustól származó, vagy gombavizsgáló szakellenőr által fogyasztásra alkalmasnak ítélt gombát használjunk fel.

Táplálkozási értékük megítélése viták tárgya volt, de napjaink modern vizsgálati módszerei egyértelművé tették. Az ehető gombák 90 százaléka víz – ezért romlik meg hamar a nyers gomba, de a kész gombás étel is –, fehérjéjük minősége kedvező, de csak néhány százaléknyit tartalmaznak. Kalória- és szénhidráttartalmuk csekély, zsír alig van bennük, ami a fogyni vágyók és a cukorbetegek számára előnyös. Értékes B- és D-vitamintartalmuk (az utóbbinak csak az elővitaminja), konyhai felhasználásukban azonban leginkább ízükkel, zamatukkal tűnnek ki (különösen a vadon termők). Hatóanyagaik révén növelik az emésztőnedvek kiválasztását és elősegítik a velük együtt fogyasztott étel tápanyagainak hasznosulását. Mindebből következik, hogy a gombák leginkább kiegészítő (ízesítő, köret) szerepet játszanak a táplálkozásunkban. Nem véletlen, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) heti negyedkilónyi gomba elfogyasztását tartja ajánlatosnak, mivel a vadon termő gombák sajnos sok nehézfémet (ólmot, higanyt, kadmiumot) képesek magukban felhalmozni. Emiatt a városok, ipari területek közelében nem is ajánlatos gombát szedni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek