Beindult a lisztharmat!

Az almatermesztőknél most jött el az ideje, hogy vegyék a nagyítót és megnézzék a frissiben kibomlott rügyet: ha a kicsi levélkék gyanúsan fehér árnyalatúak – mintha kicsit belisztezték volna –, azonnal permetezni kell. A rutinos kertész azonban nem is veszi a kezébe a nagyítót, hiszen tudja: akadnak olyan fajták, fajtakörök – például a jonatánok esetében –, melyek eleve biztosan lisztharmatérzékenyek, így bennük – a rügyeikben – áttelelt a gomba és most megkezdi a károsítását.

Zöld FöldO. Horváth György2016. 03. 25. péntek2016. 03. 25.
Beindult a lisztharmat!

Ilyenkor érdemes a rezes szer mellé kéntartalmút is társítani. Amennyiben már valamivel később permetezünk és kicsi levelek is vannak a fán, a rezet hagyjuk el és a felszívódó lisztharmat elleni szerekből válasszunk.

Ne feledjük, hogy amennyiben a gombák már a levelek, hajtások fejlődésének kezdetén károsítanak, eleve torz, kicsi, beteg levelek jönnek létre, melyek a későbbi termelési ciklus elején akadályozzák a virágzás, a termés kifejlődésének menetét.

Hasonló a helyzet a szőlőknél is: bár ilyenkor a rügyek még nem bomlottak ki, de a buroklevelek alatt, a tőkén, a fák törzsein, a vesszőkön, az ágakon is áttelel a lisztharmat ivaros és ivartalan alakja, s a jobb idő esetén azonnal megkezdi károsítását. Így a lemosózás még mindig bevethető a szőlőben és egyes almáknál is, mint ahogyan más gyümölcsfák esetében sem késtünk el az északi országrészben.

Délen már sok helyütt virágzik a mandula, a kajszi, az őszibarack, ezeknél már nem lehet akármilyen töménységű szert használni, s a monília elleni védelemre kell készülni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek