Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tisztázzuk már az elején: a szóban forgó növény nem az afrikai aranyvirág (Dimorphoteca), nem is a vihar- vagy cseppecskevirág (Osteospermum), hanem a záporvirág (Gazania). Azért szükséges ezt előrebocsátani, mert igen nagy az azonosítási zavar a három fészkesvirágzatú dísz tekintetében, melyeket sokan – hogy a zavar még nagyobb legyen – napvirágként vesznek egy kalap alá.
A záporvirág (Gazania rigens) több faj keresztezéséből származó dél-afrikai növény, mutatós, nagy, margarétaszerű virágai olyannyira fényigényesek, hogy csak napsütésben hajlandóak kinyílni. Neve is ezzel függ össze: a nyári napfényben virító virágok összecsukódásukkal jelzik az ég felhősödését, a zápor közeledtét.
Persze a nemesítők már létrehoztak olyan változatokat is, amelyek rácáfolnak erre, mert borult időben sem csukódnak össze. A virágok színváltozata igen gazdag: a narancssárgán, sárgán át a fehérig, rózsaszínig terjed, de vannak már piros hibridek is. A virágok gyakran csíkosak, de jellemző az is, hogy torkuk táján sötétebb árnyalatúak.
A záporvirág hálás dísz – nem véletlenül népszerű ma is –, virágait a nyáron át egészen szeptember végéig hozza. Fagyérzékenysége miatt jellemzően egynyáriként neveljük.
A napsütötte virágágyásban éppen olyan mutatós és jól nevelhető, mint a balkonládákban vagy a sziklakertben. Fényt és meleget kíván, míg vízigénye csak közepes, a rövidebb száraz időszakot jól viseli. Tápanyagigényes ugyan, de az átlagosan jó minőségű talajjal beéri. Ha elszáradt virágait lemetsszük, virágzását meghosszabbíthatjuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu