Levélzöldségnek is megteszi

Népszerű zöldségünk a karalábé, s minthogy hajtatása általános (és jövedelmező), ma már szinte egész évben kapható. De változatlanul helye van a hagyományos szabadföldi termesztésben, már csak azért is, mert az itt termett gumó beltartalma gazdagabb, lombja pedig különösen sok C-vitamint tartalmaz. (A fiatal karalábé leveleit a spenóthoz hasonló módon készíthetjük el.)

Zöld FöldValló László2017. 04. 23. vasárnap2017. 04. 23.
Levélzöldségnek is megteszi


Az ásványi anyagok közül mész és foszfor található benne jelentős mennyiségben. Gyöngéje, hogy nem savanyítható (mint a többi káposztaféle), és alkalmatlan konzervnek. Gondot jelent hosszabb idejű tárolása is, erre leginkább a hosszú tenyészidejű fajták használhatók.

A karalábé – a káposztafélékhez hasonlóan – tápanyagigényes, különösen a nitrogén- és káliumellátottságra kényes. (A túlzásba vitt nitrogéntrágyázás azonban növeli magszárképződési hajlamát.) A vetésforgóban az első, trágyázott szakaszba kerüljön. Fényigénye közepes (ami elsősorban hajtatási szempontból fontos), mint ahogyan a hőigénye is, azonban a palántakori huzamosabb idejű hideget nehezen viseli: ez is előidézheti a korai magszárképződést.

Palántáit áprilistól ültethetjük ki.

A korai fajták tenyészterület-igénye 25-30 x 25, míg a késeieké 30-40 x 40 centiméter. Ha vásároljuk a palántát, tudjuk meg, mikor szedhető, illetve milyen tulajdonságú fajtát kínálnak. Fontos, hogy a karalábépalántát ne ültessük mélyre. Ültethetjük ásóval, ültetőfával, az ültetést minden esetben alapos (beiszapoló) öntözés kövesse.

A hosszú ideig tartó szárazság éppúgy megviselheti az állományt, mint a tartósan csapadékos időszak.

Mivel a karalábé gyökérzetének zöme a felső 5-10 centis talajrétegben helyezkedik el, aszályban az ültetvény gyakoribb öntözést kíván.

Az egyenletes vízellátás kulcskérdés, mert ha megbomlik, a gumó fölreped. Száraz viszonyok között a karalábé később válik szedhetővé és kevésbé lesz zsenge („fás” jelleget ölt).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek