Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Díszfáinknak egyedi képviselője a közönséges júdásfa (Cercis siliquastrum), amely április-májusban bontogatja szirmait. Abban is különleges, hogy bíbor vagy lilás színű, kicsi pillangós virágcsomói közvetlenül a fás ágakon és a törzsön nyílnak, mégpedig a (bokor)fa lombfakadása előtt, hogy a díszítő hatás még pazarabb legyen.
A növényt körüllengő legendák pedig titokzatossággal övezik ezt a Kis-Ázsiában és a Balkánon honos fácskát, amely a középkor vége felé került Európába.
A júdásfa név vélhetően júdeai származására utal, illetve arra a hiedelemre, miszerint a Krisztust eláruló bibliai Júdás egy ilyen fára akasztotta fel magát, amely akkor fehér virágdíszében pompázott, ám szégyenében és felháborodásában elpirult. S azóta hoz rózsaszín virágot minden leszármazottja…
A júdásfa napos, meleg fekvést kíván, a talaj iránt kevésbé igényes. Ha alaposan begyökeresedett, jól bírja a szárazságot. Kórokozók, kártevők csak ritkán támadják. Kezdetben gyorsan nő (a fiatal példányok fagyérzékenyek), később lelassul, a 8-9 méteres végső magasságát csak 20-30 éves korára éri el. A metszést jól tűri, noha nemigen kell metszeni; természetes hajlamának megfelelőbb, ha fiatalon többtörzsűre neveljük.
Lombjával is díszít, amely kihajtáskor barnásvörös, később üde zöld, ősszel pedig sárgára színeződik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu