Tengeri hagyma

Urginea maritima)

Zöld FöldGrosz Tamás2018. 12. 12. szerda2018. 12. 12.
Tengeri hagyma

Napjainkban újra kezdik felfedezni az emberek ennek a növénynek a gyógyító erejét.

Felhasznált része a hagymája, és a leveleiből kipréselt nedv, amit bőrbetegségekre használnak külsőleg. A hagymája kardiotonikus és vizelethajtó hatású. Az öngyógyításban a hagymáját nem ajánlott használni, mivel túladagolás esetén mérgezés léphet fel.

Évelő, hagymás növény. Hagymája képes megnőni akár 10 cm átmérőjűre 2 kg-osra is.   Tojásdad vagy gömbölyded. Külső fedőlevelei vörösbarnák vagy halványzöldek. A húsos-hártyás levele közül a külsők papirosszerűek, a középsők húsosak, a belsők nyálkásak, puhák.

Virágja az ősszel, 1 méternél is magasabbra növő, kocsány végén dús, felálló fürtben, tömegesen nyílik; a zöld- vagy piroscsíkos kehely és a párta. A porzós virág 2 × 3, a termő háromrekeszű. A napos helyet és a meleget, a nyáron kiszáradó talajt kedveli. Levelei tavasszal hajtanak ki, és ekkor érik be az előző őszi termés is. A fehér változat drogja hatékonyabb, mint a vörösé.

A népi gyógyászatban rendszeresen használt orvosi növény. Érdekes megállapítás, hogy a néphit szerint fogyasztásától a beteg sorsa vagy jobbra, vagy halálra fordul. A néphit szerint a boszorkányok füve! Tartása, nagyobb cserepekben érdemes, ugyanis télen könnyen kifagyhat, és így könnyebb télire bevinni a lakásba. Világos 10 fok körüli hőmérsékletet igényel! Megmarad meleg szoba ablakban is, de sokat nyúlik a télen és kiveszi az erőt a hagymából...

 Másfél hetente kell kevés vízzel meglocsolni, ugyanis könnyen kirothad! A tengeri hagyma hagymáját rögtön virágzás után kell begyűjteni.

Felhasznált része a hagymája, és a leveleiből kipréselt nedv, amit bőrbetegségekre használnak külsőleg. A hagymája kardiotonikus és vizelethajtó hatású. Az öngyógyításban a hagymáját nem ajánlott használni, mivel túladagolás esetén mérgezések léphetnek fel. A tengeri hagyma vörös változata egy szcillorozid nevű mérgező anyagot tartalmaz, amelyből patkánymérget állítanak elő. Miután a szcillorozid bekerül az állati vagy akár az emberi szervezetbe, hányást vált ki, és csak azután terjed szét a méreg. Az ember képes leküzdeni a szcillorozid mérgező hatását hányás útján, ezzel szemben a rágcsálók erre nem képesek, és így a halálos méreg áldozatául esnek. A levelének a sebgyógyító hatása van, váladékos sebek kezelésében is nagyon jó hatású, Levágunk a leveléből egy darabkát, széttörjük, hogy a belsejében levő hatóanyagok felszabadulhassanak, rátesszük, a sebre egy napig rajta hagyjuk! Szükség szerint ismételjük.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek