
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Kép: Háromezer hektár az állami tulajdonú védett terület, emellett Natura2000 és más védett területek is vannak
A természetvédelem sikere az állami szerepvállalás mellett a helyi közösségek együttműködésén és a tudományos eredmények alkalmazásán múlik – mondta dr. Rácz András. A természetvédelemért felelős államtitkár a Magyar Természettudományi Társulat Bizonyosságok és bizonytalanságok a tudományban című konferenciasorozatán szólalt fel Debrecenben. A rendezvényt az Agrárminisztérium és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem támogatta. A Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának adott otthont a fórumnak.
Az állami vezető emlékeztetett, hogy Magyarországon tíz nemzetipark-igazgatóság szakmai irányítása alatt több mint háromszázezer hektár állami tulajdonú védett terület kezelése zajlik. Ezenkívül az ország területének huszonegy százaléka Natura 2000-es besorolású, míg kilenc percentje védett természeti terület. Az idegenhonos fajok terjedése veszélyezteti hazánk ökoszisztémáinak stabilitását, és ezek kezeléséhez elengedhetetlenek az átfogó kutatások és a társadalmi összefogás annak érdekében, hogy hatékony intézkedések születhessenek. Magyarország a géntechnológia tekintetében az elővigyázatosság elvét alkalmazza: megfelelő kockázatelemzés nélkül nem engedhető meg ily módon előállított szervezet forgalomba hozatala vagy termesztése. A zöldszakma sikere azon múlik, hogy képesek vagyunk-e tanulni a bizonytalanságokból és bölcsebb döntéseket hozni. A tudomány nem csupán válaszokat ad, hanem új kérdéseket is felvet – ezek visznek minket előre.
Dr. Kerekes Sándor, az MTA doktora idézte Serge Latouche francia közgazdászt, a nemnövekedés elméletének hirdetőjét: „Olyan azonban, hogy ökokapitalizmus, biztos nincs. Azzal még mindig megőriznénk azt a logikát, hogy a természeti erőforrásokat termékekké alakítjuk, miközben tönkretesszük a környezetet. (…) Amikor azt mondják, hogy zöldkapitalizmus, akkor éppen át akarnak verni.” Teszem hozzá, hogy a professzor emeritust honfitársa, a szerves európai gondolkodás bölcselője, az eltérő civilizációk és kultúrák különélését valló Alain de Benoist is kedvező színben szokta feltüntetni.
Dr. Demeter András kifejtette, hogy az invázióbiológia vagy inváziótudomány az elmúlt közel hetven évben önálló tudományággá fejlődött. Hiszen az emberi tevékenységek következtében eddig soha nem látott mértékben jelennek meg nem idegenhonos növény- és állatfajok. Ezek száma és hatása világszerte növekszik. Mint fogalmazott: „A kellő ismeretek birtoklása és a társadalmi részvétel az idegenhonos inváziós fajok elleni küzdelemben létfontosságú.”
Dr. Grigorszky István hidrobiológus az algológia kapcsán adott elő: „A hetvenes, nyolcvanas és a kilencvenes években a pontosság jóval nagyobb és következetesebb volt a terepen jártas, páncélos ostoros algákkal foglalkozó szakértők esetében, mint a könyvekből szerzett szakértelemmel rendelkezőké. Ezenkívül a terepi szakértelemmel rendelkező szakértők egyéni konzisztenciája átlagosan 97 százalékos pontosságú volt, míg azoké, akiknek szakértelme könyvekből származott, átlagosan csak 45 százalékos pontosságú volt.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu