Évszakok és gének

Ma már tudományosan bizonyított tény, hogy a születési évszak és hónap befolyásolja egészségünket, személyiségünket, valamint életutunkat. Sokat számít az is, hogy kívánatos baba fogant-e meg, szülei szeretettel várják-e az érkezését, majd később a családi harmónia és az életvitelünk is hatással van ránk.

Család-otthonBalogh Mária2008. 05. 16. péntek2008. 05. 16.

Kép: Szerelem, szerelmespár a parkban. 2005.04.30. fotó : Pál Anna Viktória

Évszakok és gének
Szerelem, szerelmespár a parkban. 2005.04.30. fotó : Pál Anna Viktória

A fogantatás időpontja akkor is szerepet játszik, ha a születendő gyermek neméről van szó. Ezt egy olasz kutatócsoport állapította meg 14 ezer esetet megvizsgálva. A legnagyobb valószínűséggel a szeptember és november közötti időszakban sikerült a pároknak fiú utódot nemzeni. A március és az április főként a lányok fogantatásához megfelelő időpont, bár nyilvánvaló, hogy ettől eltérő példák is bőven akadnak. A kutatók arra is magyarázatot találtak, hogy a tavaszi és a nyári születésű gyermekek már kis koruktól több boldogsághormont kapnak a sok napsütésnek köszönhetően, életfelfogásuk gyakorta pozitívabb, mint az ősszel, illetve télen napvilágot látott csemetéké. Japán felmérések pedig azt igazolják, hogy azok a nők könnyebben szülnek, akiknek az édesanyjuk is nyáron született.
Vagyis az egyre-másra megjelenő kutatási eredmények azt tanúsítják, hogy sokszor már az áldott állapot idején eldől, későbbi életünkben milyen előnyöket élvezhetünk és milyen hátrányokkal kell szembenéznünk.

Sok kalória, több fiúgyerek
Azok a nők, akik a fogantatás körüli időszakban kalóriadúsabban étkeznek, nagyobb eséllyel szülnek fiút. Erről brit kutatók számoltak be, akik 740, első gyermekét váró leendő anyukát kérdeztek meg. Valamennyien normális testsúlyúak voltak és várandósságuk alatt egyikük sem tudta, milyen nemű lesz a gyermeke. A fölmérésből kiderült: az erősebben táplálkozó kismamák több mint felének született fia, míg a kevesebb kalóriát fogyasztók körében csak 45 százalék volt a fiúcsecsemők aránya. A kismamák étrendjét részletesebben megvizsgálva pedig azt találták, hogy azok körében, akik mindennap gabonapelyhet reggeliztek, mintegy hatvanszázalékos volt a fiúk aránya azokhoz képest, akik ilyen pelyhet csak ritkán vagy soha nem fogyasztottak. A szakemberek azonban figyelmeztetnek: noha csábító ötlet lehet étrenddel befolyásolni a születendő gyermek nemét, mindenfajta drasztikus változtatás, például a kalóriadús ételek normális mértéken túli fogyasztása, veszélyt hozhat anyára és magzatra egyaránt. De a reggeli gabonapehelyből baj nem lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek