Meddig szoptassunk?

A csoda, amit a szoptatás jelent, soha többé nem tér vissza az anya és a gyermeke életébe. Ezért is javasolják a szakemberek a hosszú távú szoptatást. A legújabb kutatások és tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyéves kor utáni szoptatás számtalan előnnyel jár mind a gyermek, mind az anya számára.

Család-otthonCsetneki Julianna2010. 05. 21. péntek2010. 05. 21.
Meddig szoptassunk?

A leglényegesebb a gyermek immunológiai védelme, a későbbi krónikus betegségek megelőzése, továbbá az anya védelme az emlőrák és a csontritkulás ellen, illetve nem utolsósorban az anya–gyermek kapcsolat elmélyítése. Az a legelőnyösebb, ha az édesanya a gyermekre bízza az elválasztódás idejét.

Az elválasztás az anya akaratának érvényesítése, míg az elválasztódás a gyermeké. Célszerűbb tehát, ha az elválasztódás valósul meg – de ezt sem kell elsietni, mert az anyatejben minden benne van, amire a kicsinek szüksége van. Az elválasztódásnak nincs menetrendje vagy pontos szabályai. Hazánkban a szoptatási időszak általában a gyermek egyéves kora körülig tart. Abban az esetben, ha a szoptató édesanyának munkába kell állnia, és a kicsit bölcsődébe kell adnia, akkor fokozatosan kell csökkentenie a szoptatások számát. Előnyös, ha a reggeli és az esti szoptatást minél hosszabb ideig megtartja.

Nem kell, hogy a hosszú távon szoptató anya rabként éljen. A kicsi az édesanyja nélkül – egy általa megszokott személy mellett –könnyedén kibír egy-egy estét és egyéves kora után, akár néhány napot is. Abban az esetben, ha nincs jelen az anya, a kisgyerekek nem akarnak szopni, más módon keresik a támaszt, a biztonságot. A szoptatással töltött hónapok, esetleg évek igen jó alapot adnak a gyermek testi-lelki-szellemi fejlődéséhez.

Az anyatej, annak ellenére, hogy magas tápanyag- és energiatartalmú, könnyen emészthető. Ennek oka, hogy olyan faktorokat tartalmaz, melyek segítik a tápanyagok minél jobb felszívódását.

Fontos az igény szerinti szoptatás folytatása a hozzátáplálás mellett, mert így a kicsi tudja szabályozni azt, hogy olyan ételmennyiséget fogyasszon, amelyre neki szüksége van. Abban az esetben, ha kevesebb pótlást kap vagy az nem ízlik neki, többet fog szopni.

A szoptatás segíti a beteg gyermek gyorsabb gyógyulását. A beteg csecsemők sokszor nem fogadnak el mást, csak a mama mellét, és szinte állandóan szopni akarnak. Ilyenkor érvényesül az ismert szlogen, hogy az „anyatej gyógyszer”. Betegség esetén nem csak táplál, hanem gyógyít is. Különösen előnyös a szoptatás hasmenéssel járó megbetegedések esetén, mert a benne lévő faktorok gyorsítják az emésztőrendszer regenerálódását.

Az igény szerinti szoptatás a terhesség meghosszabbításaként fogható fel, azaz „egységként” él tovább a mama és a baba.
A babáknak egyéves korukig minimum 5-8 dl anyatejre vagy tápszerre van szükségük mindennap. A tartós szoptatás érdekében a pótlást mindig szoptatás után adják. Abban az esetben, ha van lefagyasztva anyatejük, először azt használják fel. A pótlást lehetőleg olyan cumisüvegből adják, amelynél biztosított, hogy a levegő a cumisüvegben marad és nem a baba pocakjába távozik. A lenyelt levegő hasfájást okozhat a kicsinek. Előnyös, ha az etetőcumi alakja az anyai mellhez hasonló, mert ez megkönnyíti a szoptatás és a cumisüvegből történő táplálás kombinálását.

Gyakran halljuk, hogy „a tej élet” – örüljünk, ha adhatjuk minél hosszabb ideig gyermekünknek, mert ez a legtöbb, amit egy anya nyújthat és egyben a legfontosabb a kicsi számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek