Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Eheti esetünk kapcsán érdekes jogi probléma kerekedik ki a nyilvánosságra került ítéletből, ami a megszívlelendő tanulságok levonásához éppen elegendő. Adott tehát az örökhagyó, aki halála előtt írásbeli magánvégrendeletet tett. Ebben minden ingó- és ingatlanvagyonát ráhagyta valakire, aki egyébként nem volt a törvényes örököse.
A végrendelkező halála után a törvényes örökösök és a végrendeleti örökös természetesen hajba kaptak a hagyatékon. A közjegyző az eljárás végén a hagyatékot a törvényes örökösöknek adta át, azzal a megjegyzéssel, hogy a végrendeleti örökös egyébként perben érvényesítheti a jogait.
Hogy miért cselekedett így? A végrendelettel ugyanis az a gond támadt, hogy az egyik aláíró tanú a kedvezményezett – vagy¬is a végrendeleti örökös – édesanyja volt. A polgári törvénykönyv előírja, hogy írásbeli magánvégrendeletet – többek között – úgy is lehet készíteni, hogy a más által megírt szöveget az örökhagyó aláírja, két tanú pedig igazolja, hogy azt az örökhagyó előttük írta alá vagy az aláírást a sajátjának ismerte el. Viszont a kedvezményezett, illetve annak közeli hozzátartozója nem lehet tanú, vagy az ilyen módon kifogásolható részt rajta kívül két másik tanúnak kell aláírnia.
A vitatott végrendeletet azonban ügyvéd készítette és ellenjegyezte. Az ügyvédi tevékenységről szóló törvény szerint az ilyen okirati ellenjegyzés két dolgot mindenképpen tanúsít: egyrészt azt, hogy az okirat a felek akaratának és a törvényességi követelményeknek megfelel, valamint azt, hogy valóban a kiállító írta alá.
A törvényes örökösök azzal az indoklással kívánták érvényteleníttetni a végrendeletet, hogy mivel az egyik tanú a kedvezményezett anyja, ezért az okirat a Ptk. szerinti érvényességi feltételeknek nem felel meg. A végrendeleti örökös szerint viszont édesanyján kívül az aláíráskor ott volt egy harmadik tanú is, éspedig nem más, mint maga az ügyvéd, akinek az ellenjegyzése hitelesíti a végrendeletet.
A törvényes örökösök azzal vágtak vissza, hogy a Ptk. kifejezetten tanúkénti aláírást ír elő, az ügyvéd viszont nem tanúként írt alá, hanem ügyvédként ellenjegyezte az okiratot.
A másik fél erre akképpen érvelt, hogy az ügyvédi ellenjegyzés ugyanazt tanúsítja, amit a tanú aláírása, vagyis a harmadik ta¬nút helyettesíti az ügyvédi ellenjegyzés.
A bíróság úgy ítélt: mivel az írásbeli magánvégrendelet érvényességi feltételeit a Ptk. tartalmazza, s nem említi, hogy a tanú aláírását az ügyvédi ellenjegyzés helyettesítheti, ezért erre nincs lehetőség – vagyis a végrendelet érvénytelen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu