Szeleburdi famíliák

Mindannyiunk vágya, hogy legalább nyáron amolyan Szeleburdi családban éljünk. Lazítsunk, fittyet hányjunk a pénzszűkére. Vajon mi lehet a titok?

Család-otthonPalágyi Edit2011. 08. 08. hétfő2011. 08. 08.
Szeleburdi famíliák

Emlékeznek Bálint Ágnes regényére, a Szeleburdi családra? Ez a nyüzsgő, háromgyerekes család apró lakásban él, befér melléjük „társbérlőnek” az aranyhörcsög, a cincér és a szomszéderkélyre átnyúló lopótök. Nyaralni is ingyen mennek, egy öreg, süllyedő hajóra – mégsem búslakodnak. A mi gyerekeinknek is lehetne ilyen vakációjuk?

– A nyár arra való, hogy lazítsunk a gyeplőn. Ilyenkor a szülőnek sem kell mindig főnökösködni, kicsit a háttérbe vonulhat, s egy-egy programban lehet inkább csak társa a gyermekének. Nem kell nagy dolgokra gondolni, remek időtöltés együtt bóklászni a réten vagy békát nézni a patak partján. A máskor rohanó családtagok ilyenkor többet lehetnek együtt, s feltölthetik a kapcsolatok lemerült szeretetraktárait – magyarázza Bimbó Zoltánné. Az egri mentálhigiénikus, aki könyvet is írt a mese és a játék öngyógyító hatásáról, azt is fontosnak tartja, hogy ne a számítógép s a tévé előtt ücsörögve töltsék a kicsik a szünetet. Számukra még rengeteg izgalmas feladatot ad a valóság közvetlen érzékszervi megismerése. Nem szerencsés, ha túl korán „rácuppannak” a virtuális világra.

A gyermekek számára a játék a valóság megismerésének örömmel kikövezett útja. A kisebbek játék és mesehallgatás közben dolgozzák fel az őket ért élményeket, benyomásokat. E szabad tevékenység fejleszti a figyelmüket, levezeti a feszültséget, mederbe tereli az agressziót és segít megteremteni nekik a belső egyensúlyt. A fantázia birodalmában kalandozva a gyermekek erősebbnek, szabadabbnak érzik magukat, szerepeket, szabályokat tanulnak, játszva felépítik belső világukat. Szárnyaszegetté válik viszont a képzeletük, ha naphosszat a tévé előtt gubbasztanak. Kiderült: azok a gyerkőcök, akiknek minden este dukál az esti mese, méghozzá úgy, hogy a szülő maga mondja el, egy évvel érettebbek, mire iskolás korba kerülnek.

– Az is igen tanulságos, ha a gyermek maga mesél, hiszen nem mindegy, milyen figurákat talál ki, s milyen irányba viszi a történetet. Sok feszültségre fény derülhet, ha velük megyünk az általuk felkínált útra, gyakran gyönyörű szimbólumokkal fejezik ki érzéseiket – mondja Bimbó Zoltánné. Az egri mentálhigiénés csoportban például bábterápiát is bevetnek, hogy a gyerkőcök feldolgozhassák azt a problémát, amit például egy válás vagy épp a testvérféltékenység okoz. Otthon is beválhat e „terápia”, ha csak arra használjuk, hogy az iskola és óvoda teljesítménykényszerében egész évben felhalmozódott stressztől szabaduljon a gyerek. Hagyjuk őt szabadon rajzolni, bábozni. Ez azért is hasznos, mert így megtanulja elfoglalni magát, s nem nyaggatja egész nap a szülőt. Minél többet dicsérjük, hogy az önbizalomraktárait is feltöltse a nyár.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek