Megtévesztő Baba-Mama oldalak!

Az internet lehetőségei határtalanok, ezért nem árt óvatosnak lenni, ha gyermekgondozással kapcsolatos információt a világhálóról szeretnénk gyűjteni.

Család-otthonKovács Réka2012. 08. 21. kedd2012. 08. 21.

Kép: Szeged, 2011. január 27. Babaaltatás, csecsemő. Fotó: Ujvári Sándor

Megtévesztő Baba-Mama oldalak!
Szeged, 2011. január 27. Babaaltatás, csecsemő. Fotó: Ujvári Sándor

A Journal of Pediatrics című folyóiratban közzétett kutatásban Google kereső által gyermekgondozási témakörben kidobott 1.300 honlapot vizsgálták, hogy azok milyen tanácsokkal látják el a választ kereső kismamákat.

A kutatás aktualitását mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az amerikai felnőtt lakosság közel háromnegyede (72%) ért egyet azzal a kijelentéssel, hogy hinni lehet az internetes egészségügyi tanácsoknak. A kicsik biztonságos alvása kulcskérdés a szülőkre nézve, ennek vizsgálata azonban rámutatott ezen a honlapok megbízhatatlanságára. Ennek figyelembe vételével csökkenthető a hirtelen csecsemőhalál szindróma, a fulladás és egyéb alváskor bekövetkező halálesetek kockázata.

A vizsgálat során az első 100 találatot elemezték ki, beazonosították a kifejezéseket, majd tartalmuk és működtetőjük alapján kategóriákba csoportosították a honlapokat.

A kutatók az alábbi kérdésekre kerestek választ a honlapokon (zárójelben az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia válasza)

• Melyik a legbiztonságosabb alvó póz egy baba számára? (Ha a baba a hátán fekszik.)
• Jó az, ha a baba együtt alszik valakivel? (Nem: az az ideális, ha a kicsi egyedül alszik.)
• Mi a legjobb derékalj az alvó babának? (Kemény matracon kell aludnia, és a takarónak megfelelő méretűnek kell lennie.)

Miután kizárták a nem releváns találatokat, a kutatók megállapították, hogy a honlapok több mint egyharmada (39,2%) pontatlan választ adott. A különböző kifejezésekre keresve a megbízhatóság szintje változatos képet mutat. A legmegbízhatóbb tanácsok a levegőminőség, az alvó póz és a derékalj kérdéskörében érkeztek (73% és 82% között). A legrosszabb tanácsokat pedig az együttalvás, a felügyeleti eszközök és a cumi témakörben születtek (14% és 20% között).

A legmegfelelőbb válaszokat a kormányzati oldalak és a non-profit szervezetek oldalai adták, a legkevésbé jó válaszok a blogokról és a termékismertető oldalakról származtak.

forrás: ELTE-TáTK

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek