Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Méhszúrás? Legtöbbünkben fájdalmas emlékek elevenednek fel meg a félelem a következő támadástól. De a méheknek nemcsak a szúrását, hanem több termékét is felhasználhatjuk gyógyulásra-szépülésre: ezzel foglalkozik az apiterápia tudománya.
Kínában több évezredes a hagyománya a méhészeti termékek gyógyászati célú kiaknázásának. Az ókori egyiptomiak is használták a propoliszt – természetesen mumifikálásra –, Hippokratész pedig több ízben is mézet kevert a gyógyszereihez. Maga az apiterápia szó (az apis mellifera l. latinul mézhordó méhet jelent) egy magyar származású tudós nevéhez köthető: dr. Beck Bódog 1935-ben könyvet jelentetett meg a méhméreg gyógyító hatásairól. Dr. Körmendy-Rácz János, a Magyar Apiterápiás Társaság elnöke pedig arra emlékeztet: a méz csak egy a méhészeti csodaszerek közül.
Vegyük például a méhpempőt, a méhkirálynő egyetlen táplálékát. Bár a menü egyhangúnak tűnhet, az anyának az életerőt adja a naponta 1500-2000 pete lerakásához, valóságos életelixír. E csontfehér-sárgás színű, sűrű anyag hasonlóan hat az emberi szervezetre is: az immunrendszer támogatása mellett ápolja szépségünket, lelki-szellemi frissességünket. De élénkít a virágpor is. A propolisz pedig immunerősítőként akár mindennap szedhető: segít átvészelni a fogfájást, gyorsítja a sebgyógyulás folyamatát. Finom filmréteget képez a seben, jelentősen csökkentve a hegesedés folyamatát, s hatékony fegyver a szemölcsök ellen is.
Ijesztőnek tűnhet a méhcsípéssel való gyógyítás, de csak addig, míg ki nem próbáljuk. Az akupunktúrához hasonlító kezelés során éppen a szükséges helyre juttathatják a gyógyító mérget. A fullánk pedig nem feltétlenül szakad ki a kezelést követően – már ha az apiterapeuta húzza ki azt. Így a méh is életben marad, s két héten belül már újratermelt méreganyagával védekezhet például a „rablóméhekkel” szemben. Gyűjteni is érdemes a méhmérget: krémek alkotóelemeként a bőrön alkalmazható vagy kozmetikumként szépíthet.
Természetesen az apiterápia sem hat mindenkire egyformán. Dr. Körmendy-Rácz János figyelmeztet: ne kísérletezzünk az öngyógyítással. A kezelés megkezdése előtt elengedhetetlen az allergiateszt, illetve az orvosi kivizsgálás, s érdemes az apiterapeuta véleményét is kikérnünk. A tájékozódást kezdjük a Magyar Apiterápiás Társaság honlapján (www.apiterapia.hu).
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu