Amíg a mentő kijön: száz beteg közül csak 2-3 jut elsősegélyhez

Önkéntesek akcióban. - ÉLETMENTŐ LEHET az idejében érkező elsősegély. Száz balesetből mégis csak 2-3 esetben történik elsősegélynyújtás a mentők megérkezéséig. A vöröskeresztes világnap alkalmából arra kerestünk választ: a fiatalok miképp tanulhatják meg, hogy segíthessenek, ha baj van…

Család-otthonPalágyi Edit2014. 05. 14. szerda2014. 05. 14.

Kép: Budapest, 2013. október 25. Egy résztvevő a Testnevelési Egyetemen megrendezett újraélesztési Guinness-rekordkísérleten 2013. október 25-én. Az egyszerre, egy helyen végrehajtott újraélesztés rekordkísérletén több mint kétszáz budapesti és negyven szombathelyi középiskolás sajátította el a reanimáció fogásait az Egészségügyért Felelős Államtitkárság kezdeményezésére, az Egészségkommunikációs Központ, Országos Mentőszolgálat, Szombathely városa és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem közreműködésével. MTI Fotó: Mohai Balázs, Fotó: Mohai Balázs

Amíg a mentő kijön: száz beteg közül csak 2-3 jut elsősegélyhez
Budapest, 2013. október 25. Egy résztvevő a Testnevelési Egyetemen megrendezett újraélesztési Guinness-rekordkísérleten 2013. október 25-én. Az egyszerre, egy helyen végrehajtott újraélesztés rekordkísérletén több mint kétszáz budapesti és negyven szombathelyi középiskolás sajátította el a reanimáció fogásait az Egészségügyért Felelős Államtitkárság kezdeményezésére, az Egészségkommunikációs Központ, Országos Mentőszolgálat, Szombathely városa és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem közreműködésével. MTI Fotó: Mohai Balázs
Fotó: Mohai Balázs

Honfitársaink alig fél százaléka tud gyorsan és szakszerűen elsősegélyt nyújtani, holott például ennél jóval többen szereztek autóvezetői jogosítványt. Miért nem merünk segíteni, ha a hirtelen rosszullét vagy egy baleset ezt kívánja? – kérdeztük Gortváné Mészáros Ibolyát, a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt elnökségi tagját, aki húsz éve oktatja az elsősegélynyújtást.

– Az utcán, éles helyzetben bárki csak a jól begyakorolt fogásokat képes alkalmazni. Ha valamit csupán elméletben tanult meg és a tudása bizonytalan, azt rövidesen elfelejti, veszély esetén pedig egyedül nem alkalmazza, mert nem meri vállalni a felelősséget. Rutin és állandó ismétlés kell ahhoz, hogy vészhelyzetben hirtelen és ésszerűen cselekedhessünk – jött a válasz.

Az elsősegélynyújtás ismereteinek fő terjesztője a Magyar Vöröskereszt, amely több ezer önkéntest számlál. Bármily meglepő, már az óvodások és a kisiskolások is elkezdhetik a tanulást – megtudhatják például, mit tegyenek, ha megégették a kezüket. A vöröskeresztesek immár 150, úgynevezett bázisiskolában szerveznek szakköröket, s a gyerekek választhatnak, hogy melyik terület érdekli őket. Legszívesebben az elsősegélynyújtásra jelentkeznek, mivel ott baleseti szituációkat játszhatnak el, rosszulléteket modelleznek, vagy éppen műsebeket készítenek a külön az erre a célra összeállított készlet segítségével. Megtanulnak töréseket, zúzódásokat „sminkelni”, s közben művérrel pepecselhetnek. Ez remek időtöltés akár egy középiskolás fiú számára is – s aztán ehhez adódik hozzá a bemutatók és versenyek különleges hangulata.

– A szakkörök és versenyek haszna az éles helyzetekben kamatozik. Nem véletlen, hogy néhány éve a laikusok számára bevezették az újraélesztés oktatását. A beteg sorsa múlhat azon, hogy a szívmegállás után azonnal elkezdik-e és folytatják-e a szakszerű beavatkozást, míg a mentő megérkezik. Egerben is megtörtént már, hogy a plázában középiskolás fiú élesztett újra egy férfit. Megkapta érte az életmentő elismerést – mondta Gortváné Mészáros Ibolya.

Tanórákon, iskolai rendezvényeken, osztálykirándulásokon is jó szolgálatot tesz, ha kéznél van az elsősegély-felszerelés, s azt tudják is használni. Megesett, hogy egy diák olyan szakszerű sapkakötést készített a tornateremben fejsérülést szenvedett társának, hogy azt a kiérkező orvos elismeréssel nyugtázta.

Ha nem is a Baywatch filmsorozat vízi mentőinek életét élik, nyáron azért az ifjúsági vöröskeresztesek is akcióba lendülnek a Balatonnál.

Az elsősegélynyújtó szolgálat több száz önkéntese évek óta tucatnyi tóparti településen látja el a sérülteket, egy-egy szezonban több ezer embert. Általában ficamok, sportsérülések, netán kagyló okozta sebek miatt sántikálnak oda hozzájuk – de többször mentettek már életet is a strandokon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek